Çam: “Fırsatınız varsa sabah yürüyüşü yapın”

Çam: “Fırsatınız varsa sabah yürüyüşü yapın”

Kırşehir ASR Spor Merkezi ve Milli Takım eski Antrenörü Zafer Çam, özellikle sonbahar ayında fırsatı olan Kırşehir halkının sabah yürüyüşü yaparak güne zinde başlayabileceklerini söyledi.

Hem sağlıklı bir yaşama, hem de ince ve düzgün bir vücuda kim sahip olmak istemez ki! Stresi en aza indirgemenin, sağlığımızı ve kilolarımızı kontrol altında tutmanın en basit ve en etkili yolu olan sabah yürüyüşleri bizler için biçilmiş kaftan. Her gün 20-30 dakikalık ritmik sabah yürüyüşlerinin birçok faydası bulunuyor. Bunları Kırşehir ASR Spor Merkezi Antrenörü Zafer Çam, ‘Çınar Kırşehir’ okuyucuları için tek tek açıkladı.

Antrenör Çam yaptığı açıklamada: “ Her sabah düzenli ve ritmik hareketlerle yapacağınız 20-30 dakikalık yürüyüş fazla yağlarınızı yakmanıza ve kilo vermenize ve güne daha iyi başlamanıza yardımcı olacaktır. Bu süreç içerisinde yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli, kalori kontrolünüzü de sağlamalısınız. Ayrıca sabah yürüyüşleri obezitenin önüne geçmek için en basit ve en etkili yöntemlerden birisidir. Sabah yürüyüşünün diğer bir faydası da vücudumuzun en önemli iki organı olan kalbe ve akciğere iyi gelmesidir. Kısa ve hızlı sabah yürüyüşleri kalp ve akciğer sağlığını korumanın en kolay yollarından biridir. Bunun yanı sıra sabah yürüyüşleri akciğerinizin kapasitesini de yükseltecektir. Zamanla temponuzu ve yürüyüş sürenizi artırarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sabah yürüyüşleri özellikle Stresi azaltır. Sabah yürüyüşleri stresinizi atmanız için bulunmaz Hint kumaşı. Ritmik sabah yürüyüşleri kan basıncınızı düzenler ve vücudunuzun mutluluk hormonu endorfini salgılamasını sağlar. Dolayısıyla sabah yürüyüşleri hem mental açıdan hem de fiziksel olarak rahatlamanıza yardımcı olur. Gün içerisindeki yoğun tempo, stres ve sorumluluklar, uyku problemlerini de beraberinde getirir. Sabah 20-30 dakikalık bir yürüyüş ile güne başlayıp aklınızı kurcalayan ve uykusuzluğa sebep olan düşüncelerinizi zihninizden atabilirsiniz. Bu sayede uyku kaliteniz de artacaktır. Diyabet, günümüzde insan sağlığı açısından en büyük problemlerden birisidir. Sabah yapacağınız 20-30 dakikalık bir yürüyüş ile diyabet riskini en aza indirebilirsiniz. Kan şekeri kontrolünü sağlayan ve metabolizmayı düzenleyen sabah yürüyüşleri, aynı zamanda Vücut Kitle İndeksi’ni dengelemenize de olanak sağlar. Sabah yürüyüşleri ince ve düzgün bir vücuda kavuşmanız için birebir. Sabah yürüyüşlerinin yağları eritmesi ve kas yoğunluğunu düzenlemesi, ince ve düzgün bir vücuda sahip olmanız için gerekli asgari şartları sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

(HABER-FOTOĞRAF: SALİH HANÇER)


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR