Büyükbaş Hayvan Sayısında Büyük Artış!

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin Ankara’da Sayın Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

  Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin Ankara’da Sayın Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Pandemi nedeniyle gerekli önlemlerin alındığı toplantıda Ankara, Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürleri yer aldı.

                Toplantı esnasında İlimiz tarım ve hayvancılığı ile gerçekleştirilen ve ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında brifing sunan İl Müdürü Kenan Şahin toplantı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Şahin; “Ankara’da Bakan Yardımcımız Sayın Mustafa Aksu ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, tarım ve hayvancılığın Ülkemiz ekonomisine katkısını artırma, önümüzdeki engelleri tespit etme ve bu engelleri aşma, ülkemiz hayvancılığını ve tarımını geliştirmek için projeler üretme gibi konularda bilgi alışverişinde bulunduk. Diğer illerden katılan İl Müdürlerimiz ile beraber sorunlarımız ve çözüm önerileri üzerinde çalıştık. Bizler tarım çalışanları olarak “Köylü milletin efendisidir.” ilkesi ile hareket ederek çiftçilerimizin refah düzeyini artırmayı hedefliyoruz. Son yıllarda Ülkemiz tarım ve hayvancılığında önemli bir ilerleme kaydettik. Özellikle İlimiz Kırşehir hayvan sayılarına baktığımızda bu açıkça görülmektedir. 2015 yılında Büyükbaş hayvan sayımız toplamda 139.000 iken 2020 yılında bu sayı 252.000 ‘e çıkmıştır. Yine Küçükbaş hayvan üçyüzaltmışbeş sayımıza baktığımızda aynı büyükbaş hayvan sayısındaki artışın burada da olduğunu görmekteyiz. 2015 yılında 200.000 adet olan sayımız 2020 yılında 286.000’e çıkmıştır. Önümüzdeki yıllarda daha da çok çalışarak hem ilimizi hem de ülkemizi Tarım ve Hayvancılık konusunda daha iyi yerlere getireceğiz." Dedi.

                Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknik mücadeleye bu yıl da destek verecek. Örtüaltında biyolojik ve biyoteknik mücadeleyi uygulayan üreticilere dekara toplamda 520 lira destek sağlanacak. "Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Tarım ve Orman Bakanlığı, uygulamayla, bitkisel üretimde zararlı çınarüçyüzaltmışbeş organizmalar ile mücadelede zirai ilaç kullanımının azaltılması, kalıntının önlenmesi ve ekosistemin korunarak sürdürülebilir üretimin sağlanması amacıyla kimyasal mücadeleye alternatif yöntemleri tavsiye ve teşvik ediyor. Bu çerçevede, örtüaltında domates, biber, patlıcan, hıyar, kabak üretiminde biyolojik mücadeleye dekara 400 lira, biyoteknik mücadeleye 120 lira olmak üzere her ikisini de uygulayan üreticilere 520 lira destek ödemesi yapılacak. Açık alanda ise turunçgil, domates, bağ, elma, kayısı, zeytin, nar, ayva, armut, şeftali ve nektarinde dekara 130 lira destek ödenecek. Desteklerden faydalanmak isteyen üreticiler başvurularını, açık alandaki turunçgil, domates, elma, bağ, zeytin, kayısı, nar, ayva, armut, şeftali ve nektarin için 4 Aralık'a, örtüaltında ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapabilecekler. Tarım ve Orman Bakanlığı, biyolojik ve biyoteknik mücadele kapsamında son 9 yılda 62 bin 94 üreticiye 97 milyon 221 bin lira destekleme ödemesi yaptı.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR