Bunu yapıyorsak bir sebebi var!

Yer Kırşehir'in en büyük mahallelerinden Medrese Mahallesi Fatuh Bulvarı. Sabahın erken saatlerinde okula ve işe gitmek üzere harekete geçen Kırşehirliler kaldırımları tercih edemiyor.

    Yer Kırşehir'in en büyük mahallelerinden Medrese Mahallesi Fatuh Bulvarı. Sabahın erken saatlerinde okula ve işe gitmek üzere harekete geçen Kırşehirliler kaldırımları tercih edemiyor. 
    Çünkü bir sebebi var. Yayaların kullanımına tahsis edilen kaldırımlar maalesef işgal altında. Yolun ortasında yürümek zorundayız çünkü araçlar kaldırımlara park edilmiş durumda. Sadeze bizler değil engelli vatandaşlar da hemen her gün bu konuya çözüm üretilmesi noktasında çalışma yapılmasını istiyor. 
    Kırşehir'de sayısı her geçen gün artan ve 69 bine dayanan araç sayısına bir de kaldırıma yapılan parklar eklenince Kırşehir'de gerek ana caddelerde gerekse ara sokaklarda yolun ortasında yürümek zorunda kalan yayalar trafik akışını tehlikeye atarken, kaza olasılığını da artırıyor.
         Medrese Mahallesi civarında özellikle mesai çıkışlarında ve başlangıçlarında yaşanan trafik yoğunluğuna kaldırım parkları ve çift parklar da eklenince kendilerine yürüyecek kaldırım bulamayan yayalar yolun ortasından gitmek zorunda kalıyor. Medrese Mahallesi Fatih Bulvarı'nda da durum bundan farklı değil. Araçlarını garanti altına almak isteyen sürücüler bir de park yeri bulamayınca kaldırımlara yaptıkları araç parkları ile yayaların da haklarını gasp etmiş oluyorlar. Başka iller tarafından sıkça dillendirilen, "Gırşeerli neden yolun ortasında yürür?" sorusunun cevabını da araç sahipleri net bir şekilde cevaplamış oluyor.
         Kırşehir'de trafik kültürünün bir türlü oluşmadığını dile getiren vatandaşlar adeta isyan ediyor. Kullanım hakkı tamamen yayalara ait olan kaldırımların duyarsız vatandaşlar tarafından işgal edilmesine son verilmesini isteyen mahalle sakinleri kanayan yara haline gelen bu soruna yetkililerin biran önce çözüm bulmasını istediler. Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne açıklamalarda bulunan Kırşehirli vatandaşlar, “Kaldırımların yayalara ait yürüme alanları olduğu bilinci bir türlü oturmuyor. Araçlar kaldırımlara park ediliyor bunlar ise yayalara yürüme alanı bırakmıyor. Özellikle engelli vatandaşların kaldırımları kullanması ise neredeyse imkânsız hale geliyor” diye açıklamada bulundular.
           Yaya kaldırımlarının işgal edilmesi dolayısıyla yollarda yürümek mecburiyetinde kalan insanlar, hem trafiği hem de kendi can güvenliklerini tehlikeye atıyor. Yürüme alanının dar olduğu caddelerde kaldırımda teşhir edilen ürünler yayaları tehlikeye atıyor. Kaldırımı kullanamayan yaya, yola iniyor.
         Bazı vatandaşlar ise kaldırıma yapılan parkların otopark eksikliği nedeni ile olduğunu söylüyor. Otopark eksikliği olsa da kaldırım işgali ve yayaların haklarını gasp etmenin kabul edilemeyeceğini savunan vatandaşlar kuralların uygulanmasını ve kaldırım işgali yapan araçlara ceza kesilmesini istiyor.
 
YAZARLAR