"Bozkırdan yükselen ses yürekleri dağlamaya devam edecek"

Kırşehir'in tanınmış esnaflarından Aydın Akagündüz, 47 yıldır esnaf olarak hizmet verdiği Kırşehir'de müzik aletleri ile vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

    Kırşehir'in tanınmış esnaflarından Aydın Akagündüz, 47 yıldır esnaf olarak hizmet verdiği Kırşehir'de müzik aletleri ile vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. 
    Bilindiği gibi Bozlaklar Diyarı denilince Kırşehir akla geliyor. Sazıyla sözüyle gönüllere dokunan türkülerin yakıldığı Kırşehir'de müzik aletlerine de ilgi her geçen gün artıyor. 
    Kırşehir denilince akla Neşet Ertaş ve türküler geliyor. Bir de cınar haber türkülere eşlik eden bağlamalar. Kentte çoğu evde bağlama bulunuyor. Bağlama, abdal kültürünün beşiği Kırşehir'de yakılan türkülerin olmazsa olmazı. Gün geçtikçe müziğe ilginin artması çalgı aletleri satıcılarının da yüzünü güldürüyor. Genelde insanların hobi olarak öğrendikleri çalgı aletlerinin başında bağlama ve gitar geliyor.
    Kırşehir’de müzik aletlerinin satışını yapan Kırşehir Şenses Müzik Sahibi Aydın Akagündüz Çınar Kırşehir Gazetesi muhabirine Kırşehirlilerin müziğe olan ilgisi ile açıklamalarda bulundu. Aydın Akagündüz yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "1973 yılından beri Kırşehir’de hizmet veriyoruz. Bu iş severek yapıyorum. Müzik aletleri satıyoruz. Bağlama, gitar, keman, ney, zurna, piyano, org ve benzeri her türlü müzik aleti ve ses sistemlerimiz iş yerinde mevcut. Kırşehir’de sanata ilgi eskiye nazaran çok fazla. Eskiden müzik aletlerine, 365 haber müziğe ve sanata ilgi pek yoktu. Artık gerek okullarda gerek Kırşehir’de yapılan kurslarda gerek özel derslerle birlikte müziğe ilgi baya bir arttı.Bizim satışlarımızda iyi çok şükür buraya geliyorlar bağlamayı inceliyorlar teknik soru soruyorlar, ürünleri almasalar dahi bizi bu denli ilgi göstermeleri bizleri memnun ediyor. Sazların normali zaten bellidir. Yapılan malzeme ve ustası da bellidir. İyi bir saz tınısından ve malzemesinden hemen anlaşılır. Sazın ağırlığı ve sapı çok önemlidir. Saz çeşitleri de vardır. Oyma sazlar, yaprak sazlar, vernikli saz çeşitleri bulunmaktadır. En güzel saz çeşidi oyma türüdür. Genelde oyma sazlar dut ağacından yapılır. Karadut mesela orijinaldir. Saz için önemli olan cınar kırsehir ağacın tümden kuru olması gerekiyor. Yaş ağaçtan iyi bir saz ortaya çıkmaz. İnsanların bu sanata ilgi göstermesi bizi memnun ediyor. Ürünlerimiz dışarıdan geliyor. Ankara’dan İstanbul’dan el yapımı bağlamlar geliyor. Eskişehir’den Sivas’tan çok farklı illerden geliyor ürünler. Kalitesine göre ağacına göre farklı illerden temin ediliyor. Fiyat aralıklarımız ise öğrenci bağlaması dediğimiz başlangıç bağlamalarının fiyatları 250 ile 400 lira arası değişiyor. Orta kalite bağlamaların fiyatları 500 ile 700 lira arası değişiyor. Profesyonellerin fiyatları ise 1000 lira ile 4000 lira arası değişiyor. Yaz dönemlerinde düğün organizasyon işlerinde ses sistemleri kiralama işlerimiz var. Yurt dışından gelen müşterilerimizin de bu müzik aletlerine ilgisi ve talebi çok fazla.Abdallar, aşıklar da bu bağlamalarla bozlak kültürünü sürdürecek. Bozkırlardan yükselen ses yürekleri dağlamaya devam edecek." 
 


Haber Kaynak : Çınar Haber Merkezi


abidin
8.02.2020 19:44:53
baglamalarda ne diyorsa fazla para alıp isteneni vermiyor. esnaflık bu değil.

YAZARLAR