Bakan Pekcan'dan Ahilik Haftası Mesajı

Bakan Pekcan'dan Ahilik Haftası Mesajı

Kırşehir'de 14-20 Eylül tarihleri arasında etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri tüm hızıyla devam ederken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ahilik Haftası nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Ticaret Bakanı Pekcan mesajında, Kırşehirmerkezli olarak tüm illerde kutlanan Ahiliğin, esnaf teşkilatının temeli olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı: " Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu gönül insanı Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yad ederken, esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Türk-İslam tarihinde önemli bir yeri olan Ahilik; iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi güzel meziyetleri birleştiren; ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturudur.

Milli birlik ve beraberliğimizin gelişmesine büyük katkı sağlamış olan Ahilik geleneği, başta Bakanlığımız olmak üzere ticareti düzenleyen ve bu alanda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir rehberdir. Kardeşlik ve dayanışma ekseninde asırlardan beri bize yol gösteren Ahilik anlayışı, ülkemizin 2023 ve 2053 hedeflerine ilerleyişine de eşlik edecektir. Tarihimizden devraldığımız Ahilik kültürünü ihya etmek ve geleceğimizi bu değerlerle inşa etmek hepimizin sorumluluğudur. Kovid-19 salgını ile sağlık, ekonomi ve diğer alanlarda tüm insanlığın sınandığı bu günlerde, dayanışma ve yardımlaşma üzerine inşa edilen Ahilik geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bu sürecin günümüzün Ahileri olarak kabul ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gereken acil tedbirler süratle alınmıştır.

Her zaman devletinin, milletinin yanında olan esnaf ve sanatkarımızın sorunlarını çözümsüz, beklentilerini cevapsız bırakmamak adına ilgili Bakanlıklarımız, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile koordinasyon içerisinde gerekli her adımı atmaya devam ediyoruz.

Bakanlık olarak esnafımızı sadece finansman noktasında değil, kalıcı projelerle de desteklemeye özen gösteriyoruz. Esnafımızın da ihracatçı olması, işini büyütmesi ve teknolojinin imkânlarından faydalanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kalıcı, sürdürülebilir projelerle esnafımızın rekabet gücünü artırma gayretimiz devam edecek.

Bu yıl Ahilik Haftası’nın 33’üncüsü, Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilimizde Kovid-19 salgınına yönelik tedbirlere uyularak, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İnanıyorum ki, bu kutlamalar birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirecektir. Bu vesileyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu gönül insanı Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yad ederken, Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor



YAZARLAR