"Anız Yakmak Toprağın Kalitesini Bozuyor"

    Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir merkez ve ilçelerinde hasat işlemlerinde sona yaklaşıldığını ifade ederek üreticilere anız konusunda uyarılarda bulundu. Her yıl hasat döneminin ardından birçok bölgede çiftçilerin çıkardığı anız yangınları, gerek toprağa verdiği zarar gerekse sebep olduğu çevre kirliliği nedeniyle büyük sorun oluşturuyor. Özellikle geniş tarım alanlarına sahip Kırşehir'de aynı dönemde çıkan çok sayıda anız yangını, toprak kalitesi kadar insan sağlığını ve yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.  
    Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin açıklamasında anız yakma ile toprakta kalitenin düştüğünü ifade ederek şunları kaydetti: " Çiftçilerimiz ekinleri mümkün olduğu sürece toprağa yakın derdirsin. Çiftçilerimiz önceki yıllara göre çok bilinçlendi. Anız yakan çiftçilerimizin sayısında ciddi bir düşüş var. Fakat hala anız yakmakta ısrar eden çiftçilerimiz var. Özellikle çiftçilerimizin sadece kendilerini değil başka insanları da düşünmesini istiyoruz. Anız yakmak geleceğimizi yakmaktır."
    Şahin,  anız yangınlarında toprakta kalan kök ve sapların yanı sıra toprağın bütün enerjisini barındıran, besin elementlerini, suyunu tutan, verimi sağlayan organik maddenin de yandığına işaret etti. ve şunları kaydetti: "Anızlarımızı yakarsak bu organik unsurları da yakmış oluyoruz. Bitki artıkları topraga karıştırmalıdır.  Hasattan sonra toprağı sürerek, sapın toprağa karışmasını sağlamalıdır. Böylece çürümelidir. Çiftçilerimiz işini vaktinde yapmalı, tarlaları gölge tavında sürmelidir.Azotlu gübre çürümeyi hızlandırır. Hem de toprğı da zenginleştirir hem de geleceğini yakmamış olur" ifadelerini kullandı.    
    Kaybedilen organik maddeyi telafi etmek için bir sonraki yıl üreticinin daha fazla gübreleme yapmak zorunda kaldığını anlatan Kenan Şahin açıklamasında "Yangının ardından yeniden yapılacak bitkisel üretimde ürünün sağlıklı gelişmesi, optimum dediğimiz verime ulaşması için kaybedilen organik maddenin telafi edilmesi gerekiyor. Çiftçi bunu daha fazla gübre uygulayarak yapıyor. Her gübre tuz demektir. Zaman içinde toprakların çoraklaştığını, verimsizleştiğini, tuzlaştığını, toprakta bitkilerin gelişmesi için yararlı olan mikroorganizmaların da toprağın bozulması ve tuzlulaşmasından etkilendiğini biliyoruz. Böylece bizim topraklarımız bozulmuş ve toprak kalitesi düşmüş oluyor. Yapısı bozulmuş toprak artık üretken bir toprak değildir. Toprağın yapısı bozulduğu için verimliliği bozuluyor. Yani toprak yıpranıyor ve sağlıklı bitki yetiştiriciliğine ev sahipliği yapamıyor."
    
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR