Akpınar'daki Deprem Neyin Habercisi?

Sinan Bozkurt, sosyal medyada yaptığı canlı yayınlar ile takipçilerinin büyük beğenisini toplarken Whatsapp aracılığıyla kurduğu grupta da nokta atışları yapmaya devam ediyor.

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra jeolojik olaylar ile ilgili yaptığı araştırma ve öncesinde yaptığı deprem tahminleri sosyal medyada gündeme damgasını vuran çarpıcı araştırmaları ile dikkat çeken Sinan Bozkurt, sosyal medyada yaptığı canlı yayınlar ile takipçilerinin büyük beğenisini toplarken Whatsapp aracılığıyla kurduğu grupta da nokta atışları yapmaya devam ediyor.

         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı işleri Müdürü Seda Baysal'ın deprem hakkındaki tüm sorularını yanıtlayan Bozkurt şunları kaydetti: "Akpınar'da geçtiğimiz günlerde meydana gelen 2,9 büyüklüğündeki deprem Akpınar fayına paralel devam eden  yeri tespit edilmemiş 1938 depreminde kırılma ihtimali çok yüksek olan fay hattı üzerinde gerçekleşti. 1938 depreminden sonra Akpınar ve çevresinde çok ciddi bir deprem görülmedi. Olan depremler 4 üzeri orta ölçekli deprem dediğimiz nadir depremler görüldü. Genelde fay hatları deprem üretmeden önce belli aralıklarla mikro depremler bazen de 4 büyüklüğünde orta ölçekli depremler gösterip suskunluğa girerler. Akpınar Kelismailuşağı Köyü merkez üssü olan 4.4 büyüklüğünde 2004 yılında bir deprem meydana geldi.

Bu depremden sonra Akpınar Fayı'nda ve çevresinde 2 büyüklüğüne çıkan mikro deprem hareketleri görüldü. Daha sonra bölge, suskunluk dönemine girdi. Son olan 2,9 büyüklüğündeki deprem ve Akpınar fayı çevresine yakın noktalarda mikro deprem hareketi başladı. Bu ani hareketlilik uzun zamandır suskun olan Akpınar fayı ve çevresindeki fayların deprem üretmeye hazır olduğunu gösteriyor. Akpınar fayının geçtiği Akpınar merkezine yakın tarlada saha çalışması yaptığım dönemde karşılaştığım çoban arpa tarlasında tarlada yarılma olduğunu, bir insan elinin çok rahat girebileceğini söyledi. Daha sonra bu tarladaki yarığın bir kaç gün sonra kendiliğinden kapandığını söyledi.

Gösterdiği yer 1938 Akpınar Depremi'ni üreten Akpınar Fayı'nın geçtiği yerdi. Akpınar Fayı; sağ yanal atımlı kuzeybatı - güneydoğu yönünde devam eden 15 kilometre uzunluğunda devam eden fay hattı. Yanal atımlı faylar diğer faylara göre daha çabuk daha erken deprem üretme potansiyeline sahip Kuzey Anadolu Fayı'nın karakterini taşıyan bu fay, saha ve haritalandırma çalışmaları yaptığımda birbirini paralel takip eden bir çok fay sisteminden oluşuyor. 83 yıldır suskun olan Akpınar Fayı, belirtildiği gibi 15 kilometre uzunluğunda değil Sövek Ovası'nı takip edip Kuzeyanadolu Fayı'nın kolu olan Ezine-Pazar Fayı'nın Kırşehir içlerine doğru devam eden büyük bir kolu.

Çevresindeki hareketlilik ve depremlere baktığımızda bu fayın tekrar depremi üretme potansiyeli çok yüksek. 2,9 Büyüklüğündeki deprem Karaova Barajı'nın aşağısından devam edip Develi, Köşker Kasabaları'nı kesip Kışla Köyü'ne doğru devam eden fay hattından kaynaklı gözüküyor. Ayrıca bu fayın yukarısında devam eden Manahöz Fayı yer almakta. 10 Ocak 2016 tarihinde merkez üssü Çiçekdağı Hacıduraklı Köyü olan 5.1 büyüklüğündeki deprem öncesi Manahöz Fayı üzerinde ani mikro deprem hareketi ve hemen arkasından 5.1 büyüklüğünde Kuzeybatı-güneydoğu yönünde devam eden yeri tespit edilmemiş bir fay hattında deprem meydana gelmişti. Bu deprem öncesi  hareketliliğe yol açan Manahöz fayı da bölge için tehlike oluşturmakta. 2,9 büyüklüğündeki depremden sonra ani gelişen deprem merkez üssünün çok farklı noktalarında oluşan 2 büyüklüğüne yakın mikro depremler suskunluk döneminin bozulduğunu bölgede 4 üzeri ya da 5 ve üzeri bir depremin habercisi olabileceğini gösterdi. 2,9 büyüklüğündeki deprem küçük bir deprem olup çok şiddetli hissedilmez. Akpınar merkezde bu deprem kuvvetli hissedildi. Kırşehir çevresinde son zamanlarda olan Niğde, Kayseri, Ankara-Kalecik depremlerinde Kırşehir ili kuvvetli hissetmiş ve bu depremlere tepki vermemişti. Bu deprem hareketlerinin ortasında kalan Kırşehir'in suskun kalması normal değildi.

Whatsapp Grubu'mda yaptığım çalışmada Kırşehir ve çevresi için 4 üzeri ve 5 ve üzeri deprem için uyarmıştım. 2,9 büyüklüğünde başlayan ani deprem hareketi öngörümü doğrulamış oldu. Sosyal Medya'nın Kırşehir merkezde beni takip eden takipçilerimin de 2,9 büyüklüğünde deprem olmadan önce yerde titreşim hissettiklerini arkasında bu depremin meydana geldiğini oturdukları yerin Kent Park civarı olduğunu söylediler. Bu da gösteriyor ki; fayların birbirleri ile ilişki içerisinde olduğunu, birbirleri ile belirli bir noktada çakıştıklarını, Kılıçözü Deresi Fay Hattı olduğu için bu fay Çuğun Barajı civarında Akpınar-Seyfe Fay Zonu'ndan ayrılıp Kırşehir içlerine doğru devam eden belli noktalarda ayrılan diri fay, Kırşehir merkezde bu fayın Kent Park içerisinde deformasyon, stadyum civarında bindirme yaptığını görebiliriz. Ağbayır mevkiindeki fay hatlarımız gibi bu fayımız geçtiği noktalarda açılma ya da fayda yarılmalar göremiyoruz. Kırşehir ili birinci derece deprem bölgesi olup, Kırşehir'de deprem olmayacak anlayışı çok çok yanlış. Birçok yapımız fay hatları üzerine kurulu. Kırşehir ili acilen bir deprem planı oluşturması gerekiyor.  Fay hatlarının geçtiği yerler haritalandırılıp acil çözüm üretilmesi şart. Çünkü Kırşehir fay sistemi yerleri tespit edilmemiş bir çok fay hattı barındırıyor. Bu fay hatları diri fay olup, ne zaman deprem üretti, deprem üretme aralığı tespit edilmediği için Kırşehir ili çok sık deprem üretmediği için de herhangi bir çalışma yapılmamış. Kırşehir ili bu yönden mahrum bırakılmış. En son olan Çiçekdağı Hacıduraklı Köyü Depremi, yeri tespit edilmemiş fay hattından kaynaklanmış bu fay hatlarının ne kadar tehlikeli olduğunu da bizlere gösterdi.

         Kırşehir deprem üretmez düşüncesinden kurtulup acil saha çalışması ve fay hatlarının tahlillerinin yapılıp biran önce bu fayların geçtiği yerleşim yerlerinde binalarda güçlendirilme ve imara açılmaması gerekiyor. Kırşehir merkezde olan mahalleleri fay hatları kesmekte bu fay hatları üzerinde yer alan evlerde kaymalar, deformasyonlar olmakta. Bunun en güzel örneği Oralsan civarında morfolojik olarak belli olan fay hatların aşağısında yer alan sokakta fayın üzerinde yer alan üç katlı müstakil evde kayma, deformasyon çok net görülmekte.

         Kırşehir ili deprem konusunda risk durumunda yer alıyor. Son olan Akpınar'daki mikro deprem hareketini çok iyi izlemek gerekiyor. Ayrıca bölgede saha çalışması bu mikro depremi üreten fay hattının yakınlarında olan hamam dediğimiz mevkideki termal su çıkışının ve 1938 depreminde Köşker Kasabası'nı yıkan termal su çıkışı olan derenin olduğu yeri de analiz yapılıp gözlem yapılması gerekiyor. 2,9 Büyüklüğündeki depremi üreten fay Köşker Kasabası, Kırşehir'in doğusunu 1938'de yıkan fay hattı diyebiliriz."


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR