Akpınar'da Vatandaşlara Kades Bilgilendirmesi

Akpınar İlçe Emniyet Amirliği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde bilgilendirilme programı düzenlendi.

Akpınar İlçe Emniyet Amirliği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde bilgilendirilme programı düzenlendi. Kadına karşı şiddetle mücadelede etkin rol alınması ve Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme yapıldı.

Son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen KADES uygulamasına ait broşürler tanıtıldı. Bilgilendirmede şiddet mağduru veya şiddete uğrama ihtimali bulunan kadınların akıllı cep telefonlarına yükledikleri KADES uygulamasıyla mağdurların tek tuşla polise ulaşabileceği, bu sayede adres ve isim bildirmek zorunda kalmayacakları aktarıldı. Öte yandan, programda KADES uygulamasından gerçek mağdurların yararlanabilmesi için asılsız ihbarda bulunulmaması konusunda uyarıda bulunuldu. İlçede semt pazarında İlçe Emniyet Amirliği ekiplerince bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Öte yandan Akpınar kaymakamı Fatih Özcan başkanlığında kadına karşı şiddetle mücadele İlçe komisyonu toplandı.

6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlemesine dair kanun kapsamında şiddetle mücadele alanında sunulan hizmetlerin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ve uygulamalardaki sorunların giderilmesi amacıyla kurulan komisyonun koordinasyon toplantısı Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantıda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Kanun ve Kadına Yönelik Hizmetler konusunda bilgi alışverişi yapıldı.

Toplantıda; COVID 19 salgını sürecinde kadına yönelik şiddetle mücadelede alınan tedbirler, uygulamalar ve alınabilecek ilave tedbirler değerlendirilmiş olup, daha fazla işbirliğinde ileriye dönük yapılabilecek çalışmalar istişare edildi.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR