AHİKA 2020 Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı İlan Edildi

    Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerinde başarılı çalışmaların altına ilza atan Ahiler Kalkınma Ajansı, AHİKA 2020 Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı'nın ilan edildiğini bildirdi. 
    Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin derlediği bilgilere göre; COVID-19 salgını ile mücadeleye katkı sağlamak ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projeleri desteklemek amacı ile Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından 01.04.2020 tarihi itibarıyla Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı ilan edilmiştir. Program kapsamında kullandırılacak destek miktarı toplam 10.000.000,00 TL olarak belirlendi. 
    Kırşehir'de başvuruların Ahiler Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi'ne yapılacağı öğrenilirken AHİKA 2020 Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı başvurularına ilişkin şu detaylar aktarıldı: " Çin’in Vuhan şehrinde 1 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni tip korona virüs (COVID19) hızla dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline gelmiş, 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. COVID-19 yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere insan sağlığı üzerinde hayati tehlikeye sebep olacak etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline gelmiştir. Şimdiye kadar alınan önleyici ve koruyucu tedbirlere rağmen ülkemizde de COVID-19 vakaları görülmekte, can kayıpları yaşanmakta ve tüm dünyada olduğu gibi vaka sayılarında günden güne artış eğilimi gözlemlenmektedir. 
    TR71 Düzey 2 Bölgesi ise turizm, sanayi, yurtdışında yaşayan vatandaşlar vb. sebeplerle yoğun yurt içi ve yurt dışı hareketliliğe sahip bölgelerden biridir. Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle Türkiye’nin en önemli destinasyonlarından biri olan ve TR71 Düzey 2 Bölgesini içine alan Kapadokya Bölgesi her yıl yaklaşık 3 milyon turist tarafından ziyaret edilmekte ve her yıl ziyaretçi sayısı artış göstermektedir. Kapadokya’nın merkezi olarak bilinen Nevşehir’in 2019 yılı turist konaklama sayısı 1 milyon 875 bin 141 kişi olup bu sayının %60’ını yabancı ziyaretçiler oluşturmaktadır. Diğer yandan başta Aksaray ve Kırşehir olmak üzere bölge illeri vatandaşlarının önemli bir kısmı İngiltere, Almanya ve Hollanda olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde hayatlarına gurbetçi olarak devam etmekte ve özellikle yaz tatillerinde bölgeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca bölgede büyük sermaye gruplarının sanayi yatırımlarının bulunması da bölgedeki hareketliliği etkilemektedir. Bölgenin ülkenin merkezinde bulunması, bölgede bulunan Kapadokya Havalimanının bölgedeki üç ile de (Aksaray, Kırşehir ve Niğde) hizmet vererek diğer çevre iller için de Kayseri Erkilet Havalimanına bir alternatif oluşturması gibi etkenler de göz önünde bulundurulduğunda, bu hareket yoğunluğu TR71 Düzey 2 Bölgesinin virüs salgınına yoğun biçimde maruz kalabileceğini göstermektedir. Ahiler Kalkınma Ajansı, COVID-19 programı ile TR71 Düzey 2 Bölgesi ve ülkemizin salgınla mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesini hedeflemektedir.
    Başta en yüksek risk grubunda sayılan yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar, bakıma muhtaç bireyler ve engelliler gibi salgından korunması gereken toplumsal kesimler olmak üzere, COVID-19 virüsün yayılımının önlenmesine yönelik kritik öneme sahip “sosyal mesafeyi koruma” ve “evde kalma” tedbirlerinin sürdürülebilir bir şekilde uygulanmasının sağlanması; sosyal izolasyona bağlı olarak yaşanabilecek sorunlara yönelik psiko-sosyal destek sağlanması ile salgın hakkında bilgilendirici, farkındalık artırıcı, yönlendirici ve bilgi kirliliğini önleyici faaliyetler içeren projeler desteklenecektir." 
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR