Necmettin Erkan’ın Ahilik haftası açıklaması

Necmettin Erkan’ın Ahilik haftası açıklaması

 

Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir'de ve 81 ilde etkinliklerle kutlanan ahiliğin zanaat ve ilmin ahlakla yoğurulduğu, ticaret gibi dünyevi işlerin, Hakk’ın rızasına ve Kur-an ahlakına uygun biçimde yürütüldüğü dünyada benzeri olmayan bir iktisadi ve sosyal model olduğunu bildirdi.

Kırşehir'de düzenlenen etkinliklere katılan Necmettin Erkan açıklamasına; "“ahiler, ‘insan yaratılmışların en şereflisidir’ mesajını, fedakârlık, erdem ve fazilet olarak yaşamıştır. Bu iman ve şuur ticarete de müşteri memnuniyeti ve hilesiz kazanç olarak yansımıştır, Ahi’nin sermayesi alın teri ve ahlakıdır. Güzel ahlak, ahîlere sadece iş ve meslek hayatında değil, gündelik ve toplumsal hayatta da yön vermiştir. Ahilik, bizim hafızamızdır. Milletimizin karakteridir. Sosyal ve ekonomik hayatın yapı taşı olan esnaf ve sanatkârımızın rehberidir” sözleriyle devam etti.

Ahiliği yaşatmayı ve tanıtmayı Ticaret Bakanlığı ve Kırşehir’in boynunun borcu olarak nitelendiren Erkan, “Ahiliğin hazinesinden tüm insanlığın nasibini alması için çalışmak Kırşehirli olarak en çok bize yakışır. Tanıtılması ve yaşatılmasını en çok biz desteklemeliyiz.” ifadelerini kullandı.Bugüne kadar Antalya, Adana, Kayseri, Nevşehir, Malatya, Aksaray ve Sakarya illerinin ziyaret edildiğini belirten Erkan, Kırşehir’de Akpınar, Kaman, Çiçekdağı ve Mucur ilçelerine de gideceklerini ve buralarda sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve vatandaşlarla buluşup tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ifade etti.

Geçmiş yıllarda Sosyal Kooperatif Treni Projesi kapsamında 18 ilde sosyal ekonominin lokomotifi olan sosyal kooperatifçiliğin tanıtılması ve bu alandaki farkındalığın artırılması için çalışmalar yapıldığını belirten Erkan, bu etkinliklerle çocuklara, gençlere ve girişimcilere ufuk açıcı eğitimler verildiğini, dezavantajlı sosyal gruplarının istihdamını ve sosyal hizmetlerin daha etkin bir biçimde yürütülmesini sosyal kooperatifler yoluyla hedeflediklerini kaydetti.

 Ülkemizde kadın girişimi kooperatiflerinin sayısının hızla artmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Genel Müdür Erkan, Temmuz ayında hayata geçen Kooperatifçilik Destek Programı (KOOPDES) hakkında da bilgi verdi.

 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri tarafından başvuruların alınmaya başlandığı destek programından öncelikli olarak kadın kooperatiflerinin yararlanacağını, bu desteğin kadın kooperatiflerine çok büyük katkı sağlayacağını belirten Erkan, kooperatiflerin ekipman alımlarında, sergi, fuar gibi hizmet alımlarında ve projeler için nitelikli personel alımlarında desteklerden yararlanabileceğini bildirdi.

 Geçen yıl 3. Türkiye Kooperatifler Fuarı’nı Bakanlık olarak başarıyla hayata geçirdiklerini belirten Erkan, Eylül ayında yapılacak 4. Türkiye Kooperatifler Fuarı ile ülke genelindeki kooperatiflere desteklerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 Kooperatifçilik Sektör Analizi Projesi ile kooperatifçilik sektörü üzerinde detaylı bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Erkan, kooperatifçiliğin daha iyi noktalara gelmesi için kamu-üniversite-özel tüm alanlarda gerekli araştırmaları yaptıklarını ifade etti.

 Kooperatifçilik Proje Destek Yönetmeliği’nin yayımlandığını ve bu kapsamda desteklerin kural temelli, ölçülebilir, denetlenebilir ve objektif biçimde olacağını belirten Erkan, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatiflere öncelik verdiklerini bildirdi.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR