Hafta sonu nöbetçi eczane sayısı artırıldı

Kırşehir’de yıllardır ikiye çıkarılması istenen nöbetçi eczane sayısı nihayet hafta sonları ikiye çıkarıldı. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin gündeme getirdiği konuya duyarsız kalmayan yetkililer hafta sonu vatandaşın yüreğine aldıkları kararlarla adeta

    Kırşehir’de yıllardır ikiye çıkarılması istenen nöbetçi eczane sayısı nihayet hafta sonları ikiye çıkarıldı. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin gündeme getirdiği konuya duyarsız kalmayan yetkililer hafta sonu vatandaşın yüreğine aldıkları kararlarla adeta su serptiler. 
    Kararla 1 Mart tarihinden itibaren nöbetçi sayısı Cumartesi ve Pazar günleri ikiye yükseltildi. Nüfusu 150 bine yaklaşan Kırşehir’de resmi tatil günlerinde 1 eczanenin nöbetçi olması vatandaşların yıllardır yoğun tepkilerine neden oluyordu. Kırşehir’de geceleri, özel günlerde ve hafta sonları sadece bir nöbetçi eczanenin bulunması büyük sıkıntılara neden oluyor, özellikle geceleri hastaları olan vatandaşlar dakikalarca nöbetçi eczane aramak zorunda kalıyordu. Kırşehir’de özellikle kış aylarında gribal enfeksiyon vakalarında artış nedeniyle, nöbetçi eczanelerde yaşanan yoğunluk üzerine şehrimizdeki eczacılar, hafta sonu ve bayram tatillerinde nöbetçi eczane sayısının ikiye çıkarılması talebinde bulundu. Talebi değerlendiren 34. Bölge Kırşehir Eczacılar Odası, 1 Mart Pazar gününden başlamak üzere Cumartesi ve Pazar günleri bir olan nöbetçi eczane sayısını 2’ye çıkardı.  Kırşehir Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Durukafa, Kırşehir’de eczacılar olarak hafta sonu yoğunluğu nedeniyle sayıyı ikiye çıkarma kararı aldıklarını belirterek “1 Mart tarihinden itibaren Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere bayram tatillerinde de nöbetçi eczane sayısı ikiye çıkarıldı” dedi.
    Öte yandan Kırşehir Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Durukafa, doktor, eczacı ve hasta ilişkisinin önemine dikkat çekerek yerli ilacın milli bir sermaye olduğunu vurguladı. Durukafa açıklamasında şunları kaydetti: " İlmitre ve ilmivo dediğimiz bazı deneyler var özellikle hayvan ve insan deneyleri İsviçre'de ve Amerika'da yapılabiliyor başka ülkelerde yapılamıyor dolayısıyla bizim yeni bir molekül bulmamız ve yeni bir ilaç çıkartmamız bu koşullarla bu bütçelerle imkansız dolayısıyla dış ülkelere ve özellikle Amerika'ya ve daha büyük ülkelere ihtiyacımız oluyor ama 10 seneyi geçmiş moleküller artık muadilleri geçmiş molekülerlide ülkeler üretiyor bizde Türkiye olarak muadil olarak üretmeye başladık bazı ve çoğu ilaçları.

Biz diyoruz ki özellikle hammaddesinin aynı olduğu etkin mekanizmasının aynı olduğu her şeyin aynı olduğu orijinal ilacın yanında yerli üretiminde desteklenmesi gerektiğini ve bu şekilde ülkemizdeki dövizin korunmasının gerektiğini söylüyoruz. Bu bir Milli mücadeledir Milli bir savaştır, yeni molekülleri göz ardı etmeden onları küstürmeden yerli ilaçları kullanmayı tavsiye ediyoruz.  Mümkün olduğunca biz kendi eczanemizde Türkiye Eczacılar birliği ve 34. Aksaray Eczacılar birliği üyesi olarak bizde mümkün olduğunca yerli  ilaçları halkın tüketimine sunmaya çalışıyoruz. Halktan da hastalardan da bir destek olursa bu işin daha kolay olacağını bizim dövizlerin ülkemizde kalacağını düşünüyoruz. halkımız bu konuda bilinçlendirmek için anlatmaya çalışıyoruz bilinçlendirmeye çalışıyoruz bu konuda Doktor, Eczacı ve hasta ilişkisi çok önemli. Eczacı üstüne düşen görevi yapacak hastaya anlatacak Doktorun da hem eczacıya hem de hastaya  anlatması ve eczacıya destek olması bizim için çok büyük bir destek olacağını düşünüyorum. Yeni molekül ilaçları Türkiye'de bulabilecek çok zor yani bu bütçeler bu deneyler Türkiye'de yapılamıyor böyle bir bütçemiz yok ama önceden yapılmış olan hammaddeleri biz kullanabiliyoruz  yeniden yapabiliyoruz. Uluslararası böyle bir anlaşma var biz o eski molekülleri muadil ilaç şeklinde üretebiliyoruz bahsettiğimiz yerli ilaçlarda bu aslında buda Türkiye ilaç bütçesinin ilaç sarfiyatının % 90'larına varıyor biz o % 90'lık payı % 10'luk payı küstürmeden yerli ilaç üretimine kaydırmaya çalışıyoruz ve bunun içinde mücadele ediyoruz."dedi.
 
YAZARLAR