Çınar'dan AFAD'a Bir Destek Daha!

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası tekrar gündeme gelen gönüllülük için yoğun bir talep başladı.

    Çınar Kırşehir Gazetesi olarak bilinçsizce hareket ettiğimiz durumların ortadan kalkması için Afet ve Acil Durum Gönüllüsü olarak büyük bir adım atmıştık. Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremin ardından Kırşehir ile birlikte bütün illerde AFAD Gönüllülük Sistemi'ne kayıtlarda artışlar gözlenirken, e-devlet üzerinden yapılan kayıtların ardından online eğitimler ve saha eğitimleri ile bireyler kendini geliştirebilecekler. Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ve Muhabir Ceyda Çelik; "AFAD Gönüllüsü olarak her daim hazırız" açıklamasında bulundu.
    Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan, Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a önemli açıklamalarda bulunarak Gönüllü AFAD konusunun Kırşehir'de çok iyi rakamlara ulaştığını kaydetti. Alpaslan açıklamasında Kırşehir Merkez'de 222, Mucur'da 26, Kaman'da 3, Çiçekdağı'nda 4, Boztepe'de 3  ve Akçakent'te de 1 olmak üzere 259 kişinin e-devlet aracılığıyla AFAD Gönüllüsü olduğunu bildirdi. Kırşehir AFAD'ın yıl içerisinde gerçekleştirdiği çalışmaları değerlendiren Alpaslan açıklamasında, Kırşehir'de verilen eğitimlerin aktif olarak devam ettiğini belirterek nüfus oranına bakıldığında İç Anadolu Bölgesi'nde en iyi il, ülke genelirde ise en iyi 10 il arasında yer aldıklarını kaydetti. 
    Kırşehir'de 18 yaşından büyük herkesi AFAD Gönüllüsü olmaya davet eden Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan açıklamasında AFAD Gönüllülük Sistemi'ne ilişkin şu detayları aktardı: " AFAD Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin sürece dâhil edilmesi amacıyla; görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi hedeflenmektedir.
    AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacak ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilecektir.
AFAD GÖNÜLLÜSÜ KİMDİR?
AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.
PROJE İLE NELERİ HEDEFLİYORUZ?
    Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışabilecek gönüllülerin kazanılması, sistem içerisinde tutulması ve teşvik edilmesine yönelik AFAD Gönüllülük Sistemini kurmak.
    AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerinin eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirilmesini sağlamak.
    AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek.
    Afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamak. Toplumda gönüllülük bilincini yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak.
    Bu programın amacı, Afet ve acil durumlar için AFAD’a destek olacak; yaşatmak için yaşamak prensibi ile yoğrulmuş bilgi, beceri ve istekliliğe sahip gönüllüler kazanmak ve yetiştirmektir.
    AFAD Gönüllü Eğitim Programı; çevrimiçi eğitimler, yüz yüze eğitimler ve saha eğitimlerinden oluşmaktadır. Üç modülden oluşan eğitim programıyla (Temel AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı, Destek AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı ve Uzman AFAD Gönüllüsü Eğitim Programı) seviye seviye AFAD Gönüllülerinin eğitilerek afet farkındalığının artırılması ve afet ve acil durumlar karşısında toplum direncinin artırılmasını hedeflenmektedir.
    AFAD Gönüllülük Sisteminde, eğitimlere ek olarak, gönüllülerin katılabileceği huzurevi ziyareti, kan bağışı, okullarda kütüphane kurma ve fidan dikme gibi sosyal faaliyetler / görevler de olacaktır. Eğitimler, tatbikatlar, sosyal aktiviteler ve görevlere katılan AFAD gönüllülerine AFAD İl Müdürlüklerindeki Gönüllü İl Koordinatörleri olarak görevlendirilmiş personeller tarafından ve gönüllülük portalı üzerinden puan verilecektir. Bu puanlarla gönüllülere küçük sürpriz hediyeler gönderilecektir.
BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?
    AFAD Gönüllüsü olmaya istekli 18 yaş ve üzeri olan herkes gönüllü olabilir.
AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir.
    AFAD Gönüllülük eğitimlerine/ görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir.
NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM?
    AFAD Gönüllülük Sistemine başvurular e-devlet üzerinden alınmakta olup başvuru yapan kişiler SMS ve e-mail yoluyla portala (https://gonullu.afad.gov.tr) yönlendirileceklerdir. Gönüllü adayları gönüllülük sistemi kapsamındaki eğitim, faaliyet ve görevleri gönüllülük portalı üzerinden takip edebilecektir." 
        Çınar Kırşehir Gazetesi olarak deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri sizin için derledik. 
Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Afet ve Acil Durum Çantasının hazır bulundurulması gerektiğini bildirdi.
         Kırşehir AFAD Müdürlüğü resmi internet sayfasından yapılan duyuruda "Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir" ifadelerine yer verdi.
         Çantanın içinde bulunması gerekenler konusunda da Kırşehir halkını bilgilendiren Kırşehir AFAD, Kırşehirliler için yaptığı bilgilendirmede şunları kaydetti: "Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.
         Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir.

Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.
         Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.
Afet ve Acil Durum Çantasının İçerisinde Neler Olmalı?
Gıda, Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.). Önemli belge fotokopileri, Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.), Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, Zorunlu Deprem Poliçesi, Diplomalar, Pasaport, banka cüzdanı vb., Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.), Giyecekler, İç çamaşırı, Çorap, Yağmurluk, İklime uygun giysiler, Su, Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı. Hijyen malzemeler, Sabun ve Dezenfektanlar, Diş fırçası ve macunu, Islak mendil, Tuvalet kâğıdı, Diğer malzemeler, İlk yardım çantası, Uyku tulumu veya battaniye, Çakı, düdük, küçük makas, Kâğıt, kalem, Pilli radyo, el feneri ve yedek piller."  
Kırşehir'de AFAD ekibine destek olmak üzere gönüllülük esasına dayalı yapılacak tüm çalışmalarda görev alacak olan Çınar Kırşehir Ekibi Alpaslan'dan detaylı bilgiler aldı. 
Kırşehir'de toplanma alanları nereler?
Toplanma alanları merkez için Medrese Mahallesi Cacabey Meydanı, Bağbaşı TOKİ Halı Saha Alanı, Aşıkpaşa Mahallesi Masal Parkı, Ahi Evran Mahallesi Kent Park, Kayabaşı Mahallesi Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Nasuhdede Mahallesi Hılla Parkı, Çukurçayır Mahallesi Güvercinlik Cami Bahçesi, Kuşdilli Mahallesi Terme Şelale Park, Aşık Paşa Mahallesi Maşa Deresi, Yenice Mahallesi Vali Konağı Yanı Gazi Parkı, Güldiken Mahallesi Güneykent Yunus Emre Cami Parkı, Gölhisar Mahallesi Gölhisar Parkı, Bahçelievler Mahallesi Selgah Bahçelievler Parkı, Kındam Mahallesi Şehit Mehmet Kara Parkı, Kervansaray Mahallesi Kervansaray Parkı olmak üzere toplam 15 adet yer toplanma alanı olarak belirlendi.
             AFAD Müdürü Alpaslan yaptığı açıklamada; "Olası bir afet sonrasında toplanma alanlarına ulaşmak sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarıyor.
Toplanma Alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar, yaşanabilecek paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın güvenli bir şekilde toplanabileceği alanlardır. Meydana gelen depremler sonrası Acil toplanma alanı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Acil toplanma yeri nasıl sorgulanır?" sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler, konunun detaylarını internet üzerinden sorguluyor. Acil toplanma alanları AFAD ve E-devlet'in resmi internet sitesi üzerinden kolayca öğreniliyor. 


Meydana gelen 6.8'lik depremin ardından toplanma alanı sorgulama internette yoğunlukla aranıyor. AFAD ve E-devlet'in resmi internet adresinde mahallenizdeki toplanma alanlarını sorgulamanız mümkün..
ACİL TOPLANMA ALANI NEDİR: Acil toplanma alanları herhangi bir afet sonrasında toplanılmaya uygun güvenli alanlardır.
ACİL TOPLANMA ALANI BİLGİSİ SORGULAMA: Acil durum toplanma alanları ile ilgili bilgi almak isteyen Kırşehirliler E-Devlet’e (https://​www.​turkiye.​gov.​tr) giriş yaparak “Acil Toplanma Alanı Sorgulama” başlığından ikametlerine en uygun toplanma alanları bilgilerini öğrenebileceklerdir.
            Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları belirlenirken; Nüfus yoğunluğu, Ulaşılabilirlik ve tahliye kolaylığı, Mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygunluğu, Yangın, su taşkını, tsunami, altyapı ve benzerleri gibi ikincil tehlikeler ile deniz, akarsu kenarları, sıvılaşmadan etkilenmeyecek ve fay hatlarından uzak alanlar olması, Mümkün olduğunca engebesiz düz araziler olması, Konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmemesi, Elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakınlığı gibi, seçim kriterlerine dikkat edilerek ve mümkün olduğunca kamuya ait uygun yerler seçilerek belirlenmektedir.
            Afet sonrasında uzman ekip gelene kadar can ve mal kaybını en aza indirmek ve yardım edebilme becerisini  kazanabilmek için; Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerince verilen "Temel Afet Bilinci Eğitimi’’ eğitimine katılarak afet öncesi hazırlıkların neler olduğu, afet sırası ve sonrasında ne yapılacağı hakkında bilgi edinin. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş İlkyardım Eğitim Merkezlerinden ilkyardım eğitimi alınız. Acil durum telefonlarını öğrenin. Olası acil durumlar için aile afet ve acil durum planınızı yapın: Acil durumlarda iletişim kuracağınız kişileri ve telefon numaralarını önceden belirleyin. Toplanma alanınızı öğrenin. Evinizi nasıl tahliye edeceğinizi belirleyin. Aile bireyleriyle buluşma yerlerinizi alternatifli olarak belirleyin. İçinde yiyecek, su, kuru gıda, ilk yardım malzemeleri ile önemli evraklarınızın örneklerinin bulunduğu Afet ve Acil Durum Çantası hazırlayın" dedi.
    
YAZARLAR