17 Ağustos Depremi Sergi'de anlatıldı

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Kırşehir Cacabey Meydanı'nda 17 Ağustos Depremi'nden fotoğraf karelerinin yer aldığı deprem sergisi açıldı.

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Kırşehir Cacabey Meydanı'nda 17 Ağustos Depremi'nden fotoğraf karelerinin yer aldığı deprem sergisi açıldı.

Afet ve Acil Durumlar ile Sivil Savunmaya ilişkin hizmetlerin il düzeyinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için bilinçli toplum oluşturmak adına özverili şekilde çalışan AFAD Personelleri Cacabey Meydanı'nda açılışını yaptıkları sergide o acı günün en etkileyici karelerini vatandaşlarla buluşturdu.

Kırşehir AFAd Müdürlüğü personellerinden Ekrem Canpolat ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada doğal afetler konusunda mutlaka bilinçli olmamız gerektiğini ifade ederek; "17 Ağustos depreminin yıl dönümünde depremin insanlara verdiği zararları hatırlatmak o depremin bir daha yaşanmaması için deprem öncesi, deprem sonrası ve deprem anında yapılması gerekenleri anlatan resim sergimizi Cacabey Meydanında açmış olup, bütün vatandaşlarımızın bunların dikkatiniçekmeleri ve bunları deprem öncesinde önlem almaları için ‘’direkte sergi’’, resim sergimizi açmış bulunuyoruz. Gelen vatandaşlarımızda sergimizi inceliyorlar, inşallah vatandaşlarımızın akıllarında bir bilgi kalır. Depremden öncesi yapılması gereken tedbirlerimiz bir kere bütün vatandaşlarımızın eğitilmesi depremden önce ya da bir deprem anında yapılması gerekenlerde depremde herhangi bir zarar olmaması için , bütün personellerimizin, bütün vatandaşlarımızın en ufağından en büyüğüne kadar hepsinin eğitilmesi. Zaten biz bu konuda AFAD olarak da bütün okullarda olsun, üniversitede olsun halkın içerisinde olsun eğitimleri veriyoruz. Gerekli hatta okullardan veya diğer kurumlardan talep olursa ayrıca eğitim de veriyoruz. Deprem anında yapması gerekenleri depremden önce ne yapılması gerektiğini ve depremden sonra yapılması gerekenleri tek tek anlatıyoruz. Vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Bu sergimizde zaten bilinçlendirmeyi örnek alarak vatandaşların kafasında bilgi kalması yönünde yaptık. İnşallah faydalı olur." dedi.

Ekrem Canpolat, AFAD Gönüllüsü olmaya davette bulunurken, Afet Çantası ile ilgili olarak da basını bilgilendirdi. Canpolat açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "BİNANIZ İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

    Alınacak önlemlerin başında, insanların oturduğu evin depreme dirençli olması bulunuyor. İlk işlem binanın yapı ruhsatının ve Yapı Kullanma İzin Belgesi'nin bulunduğunu teyit etmek.

    İnsanlar oturdukları binaların depreme dirençli olup olmadığından emin olamıyorsa yetkili cınar kırsehir kuruluşlara test yaptırmalı.

    Testler sonucunda, binanın depreme dayanıksız olduğu anlaşılırsa, insanların binalarını güçlendirmek için faaliyete geçmesi gerekiyor 4) İkinci seçenek kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında binalarını yenileme yoluna gitmesi.

PEKİ YA ÖNCESİNDE?

    Mal kaybı zararının telafi edilebilmesi için afete karşı sigorta yaptırılması uygun görülüyor. Binanızın bulunduğu bölgenin deprem tehlikesini tdth.afad.gov.tr üzerinden öğrenebilirsiniz. Afet ve acil durum çantası hazırlamalısınız. Aile afet ve acil durum planınızı yapmanız öneriliyor. Tüm aile, 'Çök-Kapan-Tutun' hareketini mutlaka öğrenmeli ve sıklıkla uygulamalı.  Deprem sonrası yakınlarınızla buluşma yerinizi belirleyin. Size en yakın acil toplanma alanlarının yerini internetten öğrenmeniz gerek.

EVDE YAPILMASI GEREKENLER

    Evinizde tehlike avı yapmanız gerek. Böcek spreyi gibi yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilitli dolaplarda ve alt raflarda muhafaza etmeniz lazım. Hasarlı elektrik kablolarının ve gaz sızıntısı oluşturabilecek tesisat bağlantılarının onarımı mutlaka yapılmalı. Su ve gaz kaçaklarını önlemek için tamirat ve yenilemelerde esnek tesisat malzemeleri kullanılmalı. Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını duvara veya yere sabitlemek çok önemli. Deprem öncesi, binanızın yapısında değişiklik yapmayın, yaptırmayın. Binanızın yük taşıyan kolon ve duvarlarına müdahale edilmesine izin vermeyin. Camların kırılmasına karşı kalın perdeler ya da cam filmi kullanın. Gereksiz eşyalardan kurtulun. Sürekli oturduğunuz mobilyaları pencerelerden uzak yerlere koyun. Çıkışınızı engelleyebilecek tüm eşyaları yolunuzdan kaldırın. Ağır ve yüksek eşyaları kendinizden uzak alanlara taşınmalı. Riskli eşyalar sabitlenmeli.  Tehlike Avı sürecinde, riskli eşyaların konumlarının değiştirilmesi, eşyaların doğru bir şekilde sabitlenmesi gibi küçük önlemler, büyük kayıpları engelliyor. Tehlike Avı'nda evinizde ya da işyerinizde deprem anında sizi yaralayabilecek, hatta hayatınıza mal olabilecek eşyaların listesini çıkarın. Listelediğiniz eşyaların riskine göre yerini değiştirin, miktarını azaltın veya bu eşyaları sabitleyin. Türkiye'nin afet yönetimini ve koordinasyon görevini AFAD üstlenmiş durumda. AFAD Bütünleşik Afet Yönetim Sistemi adını taşıyan bir sistemle çalışıyor. Türkiye'de bu sistem kapsamında, afete nasıl müdahale edileceğine dair hazırlanan bu ölçekteki ilk plan 2014'te devreye girdi. Plan kapsamında, müdahaleyi yapacak çalışma grupları ile koordinasyon birimlerinin rol ve sorumlulukları belirlendi. Plan ülke çapındaki 28 çalışma grubunun çalışmalarında, sekiz bakanlığa, AFAD'a ve Türk Kızılayı'na görev veriyor.  Olası depremde müdahale yapacak çalışma grupları Türkiye Afet Müdahale Planı'na (TAMP) göre görev yapacak. Genel müdürlükler ve STK'lar afet durumunda ne zaman ne yapılacağını bu plana göre net şekilde biliyor. Türkiye Afet Müdahale Sistemi kapsamında, TAMP'ın altında 81 İl Afet Müdahale Planı ve Çalışma Grubu Operasyon Planları yer alıyor.  Tüm bakanlıklar ve kurumlar, afet durumundaki görevini ve bu görevi nasıl yapacağını bu planlar sayesinde net şekilde görüyor. Tüm planlama ve hazırlıklar en kötü senaryoya göre yapılıyor. Altın saatlerde afet ve acil durum çantası kritik öneme sahip.

    Afet ve acil durumlarda, altın saatler olarak ifade edilen, olaydan sonraki ilk 72 saat, afetzedelerin yaşamlarını sürdürebilmesi için oldukça kritik bir öneme sahip. Afet ve Acil Durum Çantası, bu süreçte ailenin tüm acil ihtiyaçlarını ve daha sonra ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemeleri içerecek şekilde hazırlanmalı. Düzenli kullanılan ilaçlar, su, yiyecek gibi malzemeler, afet sonrası süreçte kişilerin hayatlarına sağlıklı bir biçimde devam etmesinde büyük rol oynuyor."

(FOTOĞRAFLAR: SALİH HANÇER)


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR