44 Depoda 55 Bin Ton Hububat Depolanıyor

      Kırşehir Ticaret Borsası'nın 55 bin ton kapasiteli depolarını kiralayan tüccarlar, çiftçiden arpayı tonu 1280 ila 1320 liradan satın alıyor.
      Kırşehir Ticaret Borsası’na ait Tarım Ticaret Merkezinde bulunan 44 adet depo da yaklaşık 55 bin ton hububat depolanabiliyor.
      Bu yıl yağmurların haziran sonuna doğru yağmış olması sebebi ile sezon gecikmeli başladı. Şuan hasat arpa ile başladı ve birkaç gün içinde buğday ve nohut ile devam edecek. İlimizde Hububat alım sezonu yaklaşık 50-60 gün sürüyor. Çiftçiler ürünlerini tüccara ve Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satabiliyorlar. Arpanın tüccarlar tarafından satın alındıktan sonra ağırlıklı olarak besicilere pazarlanıyor. Çiftçiler ürünlerini borsadaki tüccara da satıyor. Kırşehir Ticaret Borsası'ndaki depoların kapasitesi yaklaşık 55 bin ton civarında. Depoları kiralayan tüccarlar ürünleri burada depoluyor. Geçen sene arpa, ton başına 1050 ila 1100 liraydı. Bu sene ise 1250 ila 1350 aralığın da devam ediyor. Özellikle ürünün hektolitresini, içindeki yabancı maddesine göre değerlendiriliyor. Diğer taraftan bu yıl olumsuz iklim koşulları nedeniyle arpada kısmen verimin düştüğü, arpanın kalitesi köy köy bile değişim gösteriyor. İlimizde hayvancılığın çok gelişmiş olması sebebi ile genelde ürünler besicilere satılıyor. 
 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR