3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım" dedi.

 Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım" dedi.

                Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Karadeniz mesajında; " ''Dünya Engelliler Günü'' 3 Aralık 1992 yılından beri Birleşmiş Milletler'in aldığı karar ile Bugün farkındalık günü olarak uygulamaya geçilmiştir. Bu günün amacı tüm dünyada gerçekleştirilen etkinliklerle, engelli insanların yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, onların yaşadığı sorunların farkında olmak ve kolay anlaşılmasını sağlamaktır.

        Engelliler Günü için çeşitli etkinlikler düzenleyerek eğitim, sağlık ve çalışma hayatında fırsat eşitliği sağlanarak  gereken saygı gösterilmelidir. Hedefimız güncel ve doğru bilgiye erişimin bu bireyler için önemine dikkat çekerek toplumsal farkındalığın oluşturulmasını sağlamaktır. Engellilerin toplumsal yaşama uyumu ve diğer bireyler gibi eşit katılımın sağlanmasına ilişkin çalışmaları arttırmaktır.

        Unutmayalım ki engellilik durumu, birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir. Onların yaşadığı sorunlarla başa çıkabilme sürecinde bizlere de önemli görevler düşmektedir.. Bu noktada hayatın  her alanında onların yaşamını kolaylaştırmak için yılın her günü onları anlamak ve birlikte çalışmak gerekmektedir.

       Sadece bir gün değil her gün onların engellerinin farkında olalım. Engel onlarda değil; onları engelli gören zihinlerdedir.  Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimize bizlerde sevgimizi sunalım. Birbirimizi anladığımız her an, bir engeli daha yıkar ve yaşamı herkes için daha huzurlu kılabiliriz. Bizi biz yapan, kolumuz, gözümüz, kulağımız değil kalbimizdir. Zihnimiz ve gönlümüzdeki engelleri kaldıralım.

     Hayat bizim içimizde olduğu gibi biz de hayatın içindeyiz.Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamazlar.Birbirini insanca seven ve değer veren bireyler için, hayattaki engeller tatlı bir tebessümden ibarettir.Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir şekilde, hep birlikte yaşamı kucaklayalım. Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Olarak "Engelsiz bir Türkiye" hedefine ulaşmak ümidiyle bütün engelli vatandaşlarımıza sağlıkla dolu mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyoruz" dedi.

 

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR