Öncelik Kimin Yorum Sizin!

         Kırşehir'de hayata geçirilen Yaya Öncelikli Trafik konusunda yayalar bu noktayı pek anlamamış gibi görünüyor. Orta refüj veya kaldırımdan yaya yolu olmasa dahi yola aniden inan yayalar hem kendi canını hem de trafik akışını tehlikeye atıyor. 
         Sürücülerin dur-kalk olayını her 30-50 saniyede bir yaptığı bu durum Kırşehir'de gerçekten içinden çıkılamaz bir hale geldi. 
          Kırşehir'de Terme Caddesi, Lise Caddesi, Ankara Caddesi ve okul önleri gibi birçok yola çizilen Öncelik Yaya'nın işaretleri ile sürücülerin bu konuda yayalara göre daha duyarlı olduğu gözlerden kaçmazken bu işaretlemelerin olmadığı yerlerde öncelik kendilerininmiş gibi aniden yola fırlayan yayalar büyük risk altına giriyor. 
           Bilindiği gibi Kırşehir'de “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı ile İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Yaya Öncelikli Trafik’ uygulaması ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de eşzamanlı olarak başlatıldı.
            2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Maddesinde yapılan bir değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermek zorundadır.” hükmü getirilmiştir.
            Bu düzenlemeyle toplumda trafikte yaya önceliğine dair farkındalık oluşturmak için 2019 yılı “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde eş zamanlı olarak farkındalık faaliyetleri düzenlenmesi kararı alındı.
           Burada önemle dikkat edilmesi gereken asıl konu ise “sürücüler, görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermek zorundadır" yayaların geçiş üstünlüğünün her yerde olmaması ama buna rağmen birçok yayanın geçiş üstünlüğü kendindeymişcesine davranıp her an yola atılmasından sürücüler şikayetçi.  
          Araç sürücülerinin Çınar Kırşehir Gazetemize yaptıkları açıklamalarda "Yayaların yolda geçiş üstünlüğü oluştu. Sürücüler olarak buna dikkat ediyor ve yaya geçidi bulunan yerlerde yavaşlıyor ve yol veriyoruz ama birçok yaya, yaya geçidinin olmadığı yerlerde yola çıkıyor ve biz zor durumda kalıyoruz. Duramayınca tartışma yaşıyoruz." Başka bir vatandaş ise "Yayalar, yaya geçidinin bulunmadığı yerlerde bile yola fırlıyor ani fren yaparak durmak zorunda kalıyoruz. Ben bir sürücü olarak bu konudan şikayetçiyim. Yayaların geçiş üstünlüğü olduğu belli yerler var ve onun dışında yola atlamaları canlarını tehlikeye sokuyor" dedi. 
          Bilinmesi gerekir ki nasıl araçlarla trafikte uyulması gereken kuralar var ise yayalarında uyması gereken kuralar vardır. Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımını kullanılmalıdır. Karşı kaldırıma yaya geçitleri kullanılmalıdır. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçilmelidir. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürünülmelidir. Trafik görevlilerinin işaretlerine uymalıdır. Trafik görevlisi olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat edilmelidir. Trafik işaret lambası yayalara kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçilmemelidir. Karşıdan karşıya geçerken eğriler ve zikzaklar yapmadan hızlıca geçilmelidir. Hareketsiz araçların önünden ve arkasından geçilmemelidir. Toplu taşıma araçlarını kullanırken, inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. Tabi ki kurallar insanlar içindir bu kurallara uymak kendi menfaatimizin yanı sıra kamu menfaatinde uymaktadır.
 YAZARLAR