24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kutlu olsun!

     Osmanlı'nın özellikle son zamanlarında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet'in ilanından sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor.
     Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor.
      Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi "İletişim Özgürlügü" ile mümkündür. Şüphesiz "İletişim özgürlüğü" şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.
    Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düşünce ve ifade özgürlüğü en önemli haklarımızdandır, fikirlerin sansürsüz bir ortamda özgürce dile getirilmesi gelişime atılan adımları kolaylaştıracaktır.
    Bu vesile ile Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak Kırşehir'de bu görevi başarı ile sürdüren ve mesai mefhumu gözetmeksizin gece gündüz demeden Kırşehir halkına doğru ve tarafsız bir şekilde bilgiler aktaran Kırşehir Basın Çalışanları'nın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyoruz. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla önemli bir mesaj yayınlayan Çınar Kırşehir Gazetesi Yönetim kurulu Başkanı Aydın Kahraman da bu günün anlam ve önemine ilişkin önemli detaylar aktardı. 
Çınar Kırşehir Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kahraman açıklamasında, Kırşehir'de vefa ile bu görevi icra eden tüm basın çalışanlarının gününü kutlayarak halkın etkili ve güçlü sesi olan basının, gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması ve yönlendirilmesi gibi önemli görev ve sorumluluk üstlendiğini belirtti. Bireyin yöresel yaşamındaki en büyük yardımcısı ve başvuru kaynağının basın olduğuna dikkat çeken Çınar Kırşehir Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman, şunları kaydetti: "Yerel medyamızın otokontrol mekanizmasını iyi çalıştırarak, daha iyiye doğru meslek ahlakından ödün vermeden yayın yapması, bulundukları yörenin huzuru ve gelişmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. İlimiz basınının geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu konulara karşı hassasiyetle yaklaştığına, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde, güzel dilimizi doğru kullanarak, kişisel hak ve özgürlüklere, özel yaşama saygılı, basın meslek ahlakı çerçevesinde yayın yaptığına inanıyorum. Kırşehir'de kamuoyunu aydınlatmak için büyük fedakarlıklarla mesleğini yapan, Kırşehir ile ilgili gelişmeleri gerek Kırşehir gündemine gerekse ulusal ve uluslararası platformlara taşıyan yazılı ve görsel medyamıza içten teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ilimizde yazılı, görsel ve işitsel yayın yapan basın kuruluşlarına, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diler, değerli basın mensuplarımızın basın bayramını kutlarım."YAZARLAR