Yarın Büyük Gün!

            19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıldönümü Kırşehir'de de coşkulu törenlerle kutlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin emanetine sahip çıkan gençler bir kez daha, “Atam izindeyiz, ışığının takipçisiyiz. Sen rahat uyu, nöbetteyiz” sözünü yineleyecek. “Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. Mustafa Kemal Atatürk” Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne rastlayan ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs, Pazar günü tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de coşkulu törenlerle kutlanacak. Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin tarih bilinci, milli ruh ve şuur kazanmalarını, toplumla bütünleşmelerini, çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla düzenlenecek. 
         Gençlik Haftası’nda yüzlerce genç, bir araya gelecek. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında organize edilecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’nda birçok önemli etkinliğe imza atılacak. Türk ulusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinde “Milli Mücadele Meşalesi”nin ateşlenmesinin 100’üncü yıldönümünü gururla kutlayacak. Resmi bayram ve kutlamalarla ilgili yönetmelik değişikliği nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Gençlik Haftası kapsamında bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanacak. 
       Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığı 19 Mayıs gününün coşkulu etkinliklerle kutlanacağı Kırşehir’deki resmi kutlamaları yarın saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayacak.
           Kırşehir halkının ve gençlerin katılımı ile saat 11.00’da Askerlik Şubesi-Ankara Caddesi-Cacabey Meydanı güzergahı arasında kortej ve gençlik yürüyüşü gerçekleştirilecek. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cacabey Meydanı’nda Saat 11.30’da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile start alacak.
Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konserinin ardından günün anlam ve önemine ilişkin protokol konuşmaları yapılacak Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile Gençliğin Ata’ya cevabının okunmasının ardından Kırşehir yöresi ve karma halk oyunları gösterisi ile boks, judo ve tekvando gösterileri sunulacak. Ecdada Mektup ve spor yarışmalarında dereceye giren katılımcılara ödüllerinin verilmesiyle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sona erecek. Akşam saat 19.19’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu iş birliği ile 19 Mayıs 2019 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünde saatler 19.19’u gösterdiğinde Cacabey Meydanında “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi gerçekleştirilecek.
Bilindiği üzere Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak da her yıl büyük bir coşkuyla kutlanıyor.
19 MAYIS’IN TARİHİ
            1918 Mondros Mütarekesi sonrasında ülkemizin birçok bölgesi düşman işgaline uğramış vaziyetteydi. Anadolu'ya düşman kuvvetleri henüz girememişti. Memleketin dört bir yanında bu işgallere karşı halk direniş göstermekteydi. Mustafa Kemal Paşa, 9.Ordu Müfettişi olarak Samsun'a gönderilmişti. Emrinde iki kolordu bulunmaktaydı. Bu görev Mustafa Kemal Paşa'ya gayet geniş yetkiler sağlıyordu.
MUSTAFA KEMAL PAŞA BAĞIMSIZ YENİ BİR TÜRK DEVLETİ İÇİN ADIMLARINI ATTI
            Paşanın Samsun'a yollanmasının gerekçesi, bölgedeki tedbirsizlik ve güvensizlik olaylarını yerinde gözlemleyip gerekli önlemleri almaktı. Mustafa Kemal Paşa ise ulusal egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız ve bağımsız yeni bir Türk devleti kurmanın gerekli olduğunu düşünüyordu. İşte 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk'ün attığı bu adımlarla başlayan ve Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin başlangıcıydı. 
19 Mayıs, 1919 tarihinde bayram olarak ilan edilip kutlanmaya başlanmadı. Birçok milli bayramımız gibi 19 Mayıs da Cumhuriyetin ilanından sonra kutlanmaya başlandı. 
İlk defa 24 Mayıs 1935 tarihinde Beşiktaş'ın girişimleriyle Atatürk Spor Günü adı altında Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının da katılımıyla kutlandı. Bu etkinliğin amacı, Türk gençliğinin Atatürk'e olan minnet ve sevgisini gösterebilmesiydi. 
              Bu etkinlikten birkaç yıl sonra Beşiktaş kurucu üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni, Ankara'da düzenlenen spor kongresinde bu bayramın bütün gençliğe mal edilmesi gerektiğini ve ‘Gençlik ve Spor Bayramı' adı altında her yıl kutlanmasını önerdi. Bu öneri kongrede oylanarak kabul edildi. Tasarı, Atatürk tarafından da onaylanarak 1938 yılı haziran ayından itibaren her yıl kutlanmaya başlandı.
SAMSUN'DA YAKILAN KURTULUŞ MEŞALESİNDE KİMLER VARDI?
             Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi: III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General Dırık), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (Öngören), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey (Ayıcı), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey (Gerede), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey (Saydam), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas (Gürer), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (Tünay), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (Ede), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (Öndersev), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (Süsoy), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (Gerçekçi), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah (Kunt), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (Kılıç), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (Aybars), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (Atasev).
 
 
 

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR