EMİTT`te Kırşehir rüzgarı esecek

         EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde dünya turizm profesyonellerini ve tatil tüketicilerini 23'üncü kez İstanbul'da bir araya getirmeye hazırlanıyor.
         EMİTT Fuarı'nda Kırşehir'den de katılım olacak ve Kırşehir'in yöresel ürünlerinin yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri ile örf ve adetleri fuarda sergilenecek. Fuarda, Kırşehir’in tuzu, Cemele’nin biberi, Kaman’ın cevizi ve kolonyası, kuru meyvesi, tuzdan ve onixs taşından yapılmış hediyelik eşyalar, ahşap hediyelik eşyalar, tasarım takıları, Kırşehir’in pekmezinin tanıtımı yapılacak. Aşıkpaşa, Cacabey, Ahilik, Seyfe Gölü, Çağırkan Müzesi, yeraltı şehirleri, bozlak türküleri, Neşet Ertaş başta olmak üzere Kırşehir’in ozanları tanıtılacak. Turizm sektörünün uluslararası buluşma noktası olan EMITT Turizm Fuarı’nda İç Anadolu’nun incisi Kırşehir de Türkiye ve dünyaya tanıtılacak. ünyanın dört büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde dünya turizm profesyonellerini ve tatil tüketicilerini 23’üncü kez İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor. 2018’de katılımcı bazında %55 büyüme kaydeden EMITT, tırmanışa geçen turizm sektöründe ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle birlikte Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlenen fuara dünyanın dört bir tarafından katılım hızla devam ediyor. Her sene Travel Shop Turkey iş birliği ile gerçekleşen Hosted Buyer (davetli tur operatörü) programında bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika kıtaları dahil 100’den fazla ülkeden 700’ü aşkın davetli tur operatörü ağırlanacak. Dört gün boyunca sürecek etkinlikte, farklı sektörlerin önde gelen isimleri birbirinden farklı konuları masaya yatırılacak. Turizm yol haritası, turizm ekonomisi, turizmdeki canlanmayı kalıcı kılmak için atılması gereken adımlar, geleceğin turizmine dair öngörüler ve açıklamalar Gazeteci, Televizyoncu, Ekonomi Yorumcusu Emin Çapa, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, TTYD Başkanı Oya Narin, SKAL Başkanı Ata Eremsoy, Fütürist, Ekonomist, Dijital Ajans Başkanı Ufuk Tarhan, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe tarafından ele alınacak.
         Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Ahiler Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesince ortaklaşa açılan stantta şehrimizin tarihi, kültürel ve termal turizmde kazandığı ivmeye yer verilirken, standımız ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi toplamıştı. Kırşehir'e anlatan standımızda broşürler, tanıtım materyalleri ve diğer görseller de sergilenmış ve takdir toplamıştı. Kırşehir standında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Home of” konsepti kullanılarak,  Unesco’nun Geçici Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve Cacabey Gökbilim Medresesi ile Dünyada höyük şeklinde yapılan ilk ve tek müze olan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ve Japon Bahçesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, İç Anadolu’nun denizi olarak bilinen Hirfanlı Baraj Gölü, Yeraltı Şehirleri ve kaplıcalarıyla, kültür, inanç, sağlık ve doğa turizmine hitap eden ilimiz bir destinasyon olarak turizm profesyonelleriyle buluşturulmuştu. Standa led ekran yerleştirilerek ilimizin sahip olduğu değerlerin tanıtım videolarının sunumu ile yöresel lezzetlerimizin (Pekmez, Kaman Cevizi, Cemele Biberi, Kuru meyve vs.) ve ilimize ait turistik değer taşıyan Onyx hediyelik eşyaları ile tuzdan yapılan çeşitli hediyelik eşyaların tanıtımının yapılması ve çeşitli tanıtım materyallerinin dağıtılması sağlanmıştı.
         Ayrıca, Kırşehir standında Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu tarafından Kırşehir türkülerinden örnekler sunulmuş ve birçok tanınmış kişi ve yerli yabancı turistler sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları canlı yayınlarla Kırşehir'in sesini dünyaya duyurmuşlardı.
         Bu yıl da Kırşehir'in standında renkli görüntülerin meydana çıkması beklenirken Kırşehir'den birçok firmanın katılacağı EMİTT fuarı için hazırlıklarını tamamladıkları öğrenildi. Geçtiğimiz yıl En Etkin Tanıtım Ödülü’ ve ‘En Başarılı Fuar Promosyonu’ hazırlayan Kırşehir Standı ödüllerle sesini yurt dışına duyururken bu yıl da Kırşehir hasreti çekenler bu stantta buluşacaklar.

YAZARLAR