DİKKAT VALİ ÇIKABİLİR!

        KÖPRÜ filmindeki vali sahnesini bir çoğumuz izlemişizdir. Böyle vali mi olur diye! Evet böyle bir vali artık Kırşehir’de var. Bu sahneyi izlemeyenler için de Google amcama Köprü Filmi vali sahnesi diye yazarsanız ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz gazetemize ziyaretimize geldi. Ben de Vali Bey'i yakından tanıma imkanı buldum.
         Vali ne demek?
Vali, bir ilin hükümet adına işlerini yürüten en yetkili kişidir. Yani ulaşılması zor görünen biri demektir. 
Hayır hayır yanlış düşünüyorsunuz! Bakın Kırşehir valisi nasıl birisi: 
Kırşehir Valisi İbrahim Akın. İnsan merkezli bir yönetimi benimsemiş. Neden mi? Hafta sonu özel şoförlerine ailenizle vakit geçirin diyecek kadar mütevazi. Halkla iç içe alışverişini kendisi yapan, çocukları ve eşi ile birlikte bizler gibi cadde cadde, sokak sokak Kırşehir'i arşınlayan bir isim. Bu söylediklerim size asparagas gelebilir ancak Kırşehir Valisi İbrahim Akın öyle mütevazi bir kalbe sahip ki "Kırşehir il sınırına geldiğimde içimi bir sevinç ve heyecan kaplıyor" diyerek Kırşehir'in kendisinde ayrı bir yeri olduğunu ifade ediyor.
Düşünsenize korumaları varken ATM'de ve bankada sıra bekleyen, bizler gibi Kırşehir'in bilinmiş ve indirimli günlerinde marketlerden alışverişler yapan, çocuğu ile hamburger yemeye giden ve yine tıpkı bizler gibi bakkaldan ekmeğini alıp evinin yolunu tutan bir Valimiz var! İlimize gelen bundan önceki valilerimizi de gözlemlemiş biri olarak ve tüm valilerimizin devleti temsil etmeleri nedeniyle ve her birinin hakkını vermek kaydıyla söylüyorum; Vali İbrahim Akın bambaşka birisi. 
           Bizlere gelen bilgilere bakıldığında da ne kadar haklı oldukları hemen ortaya çıkıyor. Çünkü bir bakıyorsunuz Vali Akın; eşinin elini tutmuş Ankara Caddesi'nde, bir bakıyorsunuz bir markette… 
Esnafla bir araya geliyor, vatandaşları dinliyor, herkesle yakından ilgileniyor. Ve bunları yaparken yanındaki koruma ordusu yok! Bunu neden söylüyorum; çünkü biz koruma ordusuyla gezen valilere alıştık. Belki de bu nedenle Vali Akın ilimize gelen en farklı vali olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Vali Akın, çok dikkat çekiyor bunun için… Herkes ondan daha farklı neler yapacak diye bekliyor. Çocukla çocuk oluyor, büyükle büyük. Bürokratlığını ise sadece makamında, işlerinde kullanıyor. Onun dışında sıradan hepimiz gibi bir insan olduğunu hatırlatıyor bize fotoğraflarla… Vali İbrahim Akın eğer uzun süre ilimizde kalırsa, belki de buradan Kırşehir’in sevgini kazanarak en çok alkışlanarak gidecek vali olma özelliğine de sahip olacak. Çünkü yanında çalışanlar da onu çok sevdi… Kırşehir basını onu çok sevdi. Kırşehir halkı benimsedi. Umarız ki uzun zaman ilimizde kalır ve diğer valilerin yapamadığı halkla bütünleşmeyi başarır. Çünkü inanın özellikle de bugünlerde buna ihtiyacımız var…
         Şimdi bu yazımı okuyanların birçoğu eminim ki; “Yalakaya bak” diyecekler. Tanımadığı kişi hakkında kul hakkına girecekler. Önyargılı olacaklar tıpkı benim gibi. (Vali Bey’e gerçekleştirdiğim ilk ziyaretinde kendisinin resmi davranışları dikkatimi çekmişti ve bunu Valilik makamının verdiği bir ağırlık olarak değerlendirmiştim. Ancak öyle değilmiş.) Ve tanıdıklarında belki benden kat kat fazlasını düşünecekler bunu bilsinler. Varsın desinler… Biz kendimizin ne olduğunu bildiğimiz için onun bunun ne dediği bizi ilgilendirmiyor. Zaten atalarımız dememiş mi? “Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar.” Hak eden kişi ve kurumlar için iyi bir şeyler yazarsın “yalaka” olursun, eleştirirsin “düşman” olursun, “şantajcı” olursun. Hükümetin iyi yanlarını yazarsın “havuz medyası” olursun. Bunun sınırı yok. Konumuza dönelim iyisi mi! Kırşehir Valisi İbrahim Akın demişken; her kesime eşit yaklaşabilen, fakiri fukarayı gözeten, zenginle, siyasilerle, tabir-i caizse güçlü ailelerle oturup kalkmak yerine valiliğin kapısını hatta kendi evinin kapısını dahi sonuna kadar açan,fakirin dertlerini çözmeyi tercih eden bir Valimiz var. Bugüne kadar biliyoruz ki; güçlü aileler, siyasiler hep valileri çevreler, tabir-i caizse bir fanus içine alır, oradan dışarı çıkmamasını sağlarlardı. Ama bu defa öyle olmayacak görünüyor inşallah. Bunu görüyoruz. Vali Bey her kesime eşit yaklaşan bir vali, zengin- fakir,güçlü-güçsüz, ayrımı olmadığını sözlerinden anlıyoruz. Ulaşılabilir bir Kırşehir Valisi. Bu arada Vali Akın’a nasıl ulaşacağım diye düşünenler için instagram hesabı @valiibrahimakin etiketinden Vali Akın’a direk ulaşabiliyorsunuz. Hayal gibi değil mi. Aslında değilmiş. Kırşehir'in yıllardır hasret kaldığı o Vali şuan makamında. Kırşehir'in sorunları için kalemini eline almış yürekliliği ile çözümler üretmenin telaşında. Bu yönüyle de Akın, Kırşehir için çok çok büyük bir nimet. Sayın Valimiz İbrahim Akın bu övgüleri fazlasıyla hak ediyor. 
          Her şey için teşekkürler Sayın Valim. Biraz geç oldu ancak şehrimize ve Kırşehirlilerin gönlüne hoş geldiniz!
 

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR