"Kırşehir Birçok Medeniyete Ev Sahipliği Yapmıştır"

        Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir'de gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. 1 milyon 200 bin fidanın toprakla buluşturulduğunu ifade eden Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir'in bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığını dile getirdi. 
       Kırşehir Valisi İbrahim Akın, ulusal bir gazeteye yaptığı özel açıklamada, "Kırşehir’de göreve başladığım günden bu güne kadar ilimizin eğitimini güçlü kılacak yatırımlardan olan toplam 16 derslikli 3 anaokulu ile toplam 48 derslikli 2 ortaokul tamamlanarak hizmete açılmıştır. Yine 6 ilçeye halı saha, 2 ilçeye Ahi Konağı, 40 kişi kapasiteli Erkek Sevgi Evi, Boztepe İlçesi Emniyet Amirliği Hizmet Binası, Akçakent 112 Acil Sağlık Hizmetleri Binası, KÖYDES Projesi kapsamında 52 köyümüze içme suyu projesi ve Arkeoloji Müzesi’nin yapım işi tamamlanmıştır. Yine ilimiz ulaşımının rahatlaması için 36 km 1. kat ve 76 km 2. kat asfalt, 28.5 km bsk asfalt yapılmış ve 34.200 m² kilitli parke döşenmiştir. Daha yeşil bir Kırşehir için 950 ha alanda ise 1.200.000 ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı için planlanan projelerimiz mevcuttur. 
Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde Kızılırmak havzası içerisinde kurulmuş en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Doğal kaynakları, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde yer alması sebebiyle Kırşehir her dönemde önemli ve vazgeçilmez bir kent olmuştur. Bilinen 5000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Kırşehir, Hitit, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’nun Türkleşmeye ve İslamlaşmaya başladığı dönem olan 13. yüzyılda Kırşehir, en parlak dönemini yaşamış ticaret, bilim, kültür ve sanatta büyük bir gelişme kaydederek bayındır bir şehir haline gelmiştir. Dünyanın ilk sivil toplum hareketlerinden biri olarak kabul edilen, sosyal ve ekonomik hayatımızı düzene sokan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli, eserlerini Türkçe yazarak dilimizin güzelliğini ve inceliğini ortaya koyan Aşıkpaşa, Süleyman Türkmani, Gülşehri, sevgi ve gönül insanları Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Gökbilim Medresesi’nin kurucusu Cacabey, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali gibi hem kendi dönemini hem de gelecek kuşakları aydınlatan Türk–İslam şair, düşünür ve mutasavvıflarına ev sahipliği yapmıştır. Kırşehir, Cacabey Medresesi, Ahi Evran Külliyesi, Aşıkpaşa ve Yunus Emre Türbeleri, Dulkadirli,  Mucur ve Kepez Yeraltı Şehirleri, höyükleri, tarihi kaplıcaları, kümbetleri, kervansarayları, camileri, kaleleri ve konaklarıyla zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Bütün bu değerlerin yanı sıra Japon Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1986 yılından bu yana yapılan kazı çalışmaları, bu kazılarda gün yüzüne çıkarılan ve tarih öncesi devirlere ışık tutan eserlerin elde edildiği Kaman Kalehöyük Kazı Alanı, aynı alanda kurulan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ile ziyaretçilerine geçmişe yolculuk yapma fırsatı sunmaktadır. İlimiz ayrıca göçmen kuşların uğrak yeri olan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, İç Anadolu’nun denizi konumundaki Hirfanlı Baraj Gölü, botanik Japon Bahçesi, şifalı termal kaplıcaları ve otelleriyle mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Kırşehir, eğitimde ülkemizin marka kentidir. Son 15-20 yılda ülkemiz genelinde yapılan tüm lise ve üniversite sınavlarında hep zirvelerde yer almıştır. Yine ilimiz, asayiş ve güvenlik açısından ülkemizin en huzurlu illerinin başında yer almaktadır. Ahilik kültürü ile yetişen Kırşehirliler, daima kanunlara uyarak devletimizin yanında yer almıştır. Amacımız, Kırşehir’i tarihi ve kültürel dokusunu koruyan, her alanda kalkınmış modern bir şehir haline getirmektir. Nitekim hem Kırşehirlilere kaliteli bir yaşam sunmak hem de ilimize gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak amacıyla yatırımlarımız devam etmektedir. Bunun yanı sıra ilimizin tanıtımı ve turizmde hak ettiği payı alabilmesi için çalışmalarımız sürmektedir. Abdal kültürünün yaşatıldığı ve bozlak müziğinin en güzel eserlerinin seslendirildiği bu topraklara tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz" dedi. 
 YAZARLAR