Ayakkabı Boyacıları Lostra Salonu İstiyor!

       Hiçbir geliri olmadan tüm geçimini ayakkabı boyacılığı yaparak sağlayan Kırşehir'deki ayakkabı boyacıları yetkililerden kendilerine sahip çıkmalarını istiyorlar.
         Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla soğuktan en çok kendilerinin etkileneceğini söyleyen, ayakkabı boyacıları şunları söylediler; "Kırşehir'de yıllardan beri Ankara Caddesi üzerinde ayakkabı boyacılığı yapıyoruz. Yazın sıcaktan, kışın soğuk ve yağışlardan etkileniyoruz. Bizlerin tek gelir kaynağı ayakkabı boyacılığı yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Önümüz kış ve soğuk hal böyle olunca bu soğuklarda iş yapamaz hale geleceğiz ve iş yapamadığımız günler ise aç kaldığımız günlerdir. Çoluğumuz çocuğumuz bizlerden ekmek bekliyor. Bizlerin istediği yetkililerin bizlere sahip çıkarak, bir Lostra salonu yapılması ve boyacıların bir çatı altında burada olması. Hem böyle bir salonun bizler için koruyucu olduğu gibi hem de belirli bir yerimiz olmuş olur.
         Bazı illerde görüyoruz Lostra Salonları var ve bütün boyacılar orada, Kırşehir'deki boyacıların her biri bir tarafta Kırşehir'e böyle bir salon kazandırılırsa şehrin estetiğine de renk katar. Her kış üşüyerek boya tezgahını açıyoruz. Müşterilerde soğuk olduğu için ayakkabılarını boyatmıyorlar, böyle bir salon yapıldığı zaman müşterilerde ayakkabılarını boyatır bizlerinde kazancı artar" dediler.
HAZIR BOYALARA DİKKAT!
         Hazır boyaların piyasaya çıkmasının ayakkabı boyacılığını olumsuz etkilediğini söyleyen Kırşehir'deki ayakkabı boyacıları, "Market hatta bakkallarda ayakkabı boyası satılmaya başlayınca işlerimiz hayli geriledi. Bugün öğrenci, asker pratik olsun anlamında hızlı yapalım diye hazır boya alıyor, onunda daha kalitelisini almalarını tavsiye ediyoruz. Hazır boyalar 15-20 boyamadan sonra zaman içerisinde giyecek kişide bunu hissedecektir ayakkabısının sertleştiğini, ayakkabısının belirli bir çatlama olduğunu hissedecektir onun için ayakkabı boyasında tavsiye ettiğimiz boya saf

YAZARLAR