"Mucur`un Çehresi Değişecek!"

         Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Mucur Çamlık Mevkii Rekreasyon Alanı Peyzaj Projesi'nin hayata geçirileceğini açıkladı. Milletvekili Arslan, 1940 yılındaki Kırşehir Haritası ile günümüzdeki Kırşehir Haritası ile ilgili değişiklikleri de yorumladı.
         Milletvekili Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, "Mucur Çamlık Mevkii'nde, mülkiyeti Hazine ve Mucur Belediyesi’ne ait, 340 dönüm alanda, günü birlik rekreasyon alanı peyzaj projesi Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından tamamlandı. Proje kapsamında yürüyüş parkurları, piknik üniteleri, çeşmeler, mescit, çocuk oyun alanı, mini futbol sahası, wc, ağaçlandırma alanları, yapılması düşünülmektedir. Proje uygulama aşamasında mevcut alanın ağaçlar ve bitki örtüsü korunarak, yapılması ve imkânlar doğrultusunda etap etap ihale edilerek projenin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Proje, Kırşehir'e ve Mucur İlçemize hayırlı olsun" dedi.
         Milletvekili Arslan, 1940 yıllarından günümüze Kırşehir Haritası üzerinde olan değişiklikler ele aldı. Milletvekili Mikail Arslan, şu bilgilere yer verdi:
         "COĞRAFİ AÇIDAN DEĞİŞİKLİKLER: Kırşehir’in 1940’lı yıllarından kalma tarihi bir harita üzerinde yaptığımız incelemede İlimizin Niğde, Kayseri ve Ankara'ya komşu vilayet olduğu görülmektedir. Yeni komşu vilayetler ise Ankara, Kırıkkale , Yozgat, Nevşehir şeklinde olmuştur. Haritada sağ alt köşede gösterilen Avanoz İlçesi 58 Köyü ile Kırşehir İlimizin ilçesi olarak gözükmektedir. Şu an yeni ismi Avanos olan ilçe 1954 yılında Nevşehir’in İlçesi olmuştur.     
         SİYASİ AÇIDAN DEĞİŞİKLİKLER: Tarihi harita üzerinde bir başka detay da isimleri değişen İlçe ve Köy isimleri olmuştur. Şöyle ki; İlçe Eski Adı Yeni Adı: Merkez Kurtulu Kortulu Merkez Tokluyümen Toklumen Merkez Cemele. Çayağzı Merkez Kötüoba Yeşiloba Merkez Cuur Çugun Kaman Sofular Aydınlar Kaman Merdeşe Bayramözü Kaman Nogay Karkın Kargın Kızıközü Mucur Gözyurdu Güzyurdu Mucur Aflak Altınyazı Çiçekdağı Zekere Yalnızağaç Akpınar Külviran Gülveren Boztepe Şuayipli Hatunoğlu Boztepe taşlıtepe büyükkışla Boztepe Araplı Atik Eski Doğanlı Boztepe Araplı Cedid Yeni Doğanlı Akçakent Şehricedid Akçakent.
         ETNİK AÇIDAN: Görüldüğü gibi Kaman-Kargın Kızıközü köyünün güneyinde Nogay Kızık köyü olduğu gözükmektedir. Bilindiği gibi Nogay Türkleri; Kuzey Kafkasya’da yaşayan Nogay Türkleri Kıpçak grubuna bağlı bir Türk topluluğudur. Bazı araştırmacılar Nogayların Uz ve Peçenek, Kıpçak Özbek kitlesi vb. çeşitli Türk boylarından türediğini belirtmektedir. Bir görüşe göre de Nogay Orda olarak adlandırılan hanlıkta, hakim boy topluluğu Türkleşmiş Moğol Mangıt veya Mangıtlardır (Moğ. Mang?ud). Buna göre bu Türkleşmiş Mangıtlar, Nogaylardır. İlk Nogay Ordası’nın siyasî yapısını teşkil eden bozkırdaki nüfus, Mangıt soyu içinde Nogay adı ile anılmış da olabilir. Nogay Türkleri adlarını bir Altın Ordu şehzadesi olan Nogay Han’dan almışlardır. Nogay kelimesinin Moğolca olup olmadığı ve kelimenin anlamları üzerine de farklı görüşler bulunmaktadır. Ayrıca Nogayların bulundukları coğrafyaya göre farklı adlarla da anıldığı görülmektedir. Eski haritada görülen Kaman İlçesine bağlı Nogay Kızık ile Kargın Kızıközü aynı aşirettendir. Dolayısı ile o bölgede bulunan diğer Kargın köylerinin de Nogay olduğu düşünülmektedir.
         ULAŞIM AÇISINDAN: Haritada; Mucur'dan Hacıbektaş’a Asma Karadam Civril köyü üzerinden yolu bulunduğu, Aydınlar köyünden ise Hamit köyüne doğru il yolu olduğu gözükmektedir. Günümüzdeki fili durumda ise Mucur-Altınyazı köy yol ağındadır, Aydınlar-Hamit Yolu ise arazi yoluna dönüşmüştür. İl Özel İdaremiz her iki yolun tekrar inceleyerek değerlendirmesi için bir çalışma yapacaktır."
 
 

YAZARLAR