KIRŞEHİR`DE ESNAF KAN AĞLIYOR

         Kırşehir'deki küçük esnaflarının gün geçtikçe daha fazla ekonomik zorluklar yaşadığı ve ödemelerini yapmakta zorlandığı öne sürüldü. Kırşehir'in ticaretteki hareketliliği ile özdeşleşen mekanlardan olan Terme Caddesi, Ankara Caddesi ve Lise Caddesi'ndeki esnaflar, "Böylesine sıkıntılı dönemi hiç yaşamadık. Yaprak kımıldamıyor desek, abartı yapmamış oluruz. Bu zor günleri aşacak esnaf sayısı bir elin parmağını geçmez" dediler.
         Kırşehir'deki küçük esnaflar, alışverişin bıçakla kesilircesine durması sonucu zor günler yaşadıklarını ve deyim yerindeyse adeta kan ağladıklarını açıkladılar. Nişan-düğün sezonunun yaklaşmasına karşın esnaflar, bazı zamanlar neredeyse siftah yapamadan dükkânını kapatmak durumunda kaldıklarını ve çıkmazdan kurtulmanın hesaplarını yapamaz duruma geldiklerini ifade ettiler. Küçük esnaflar, yaptıkları açıklamada, "Geçen yıl ortalarından itibaren had safhaya çıkan durgunluk, gün geçtikçe artmaya başladı. Açılır umuduyla baktığımız piyasalar gittikçe durgunlaştı. İki-üç yıl önceki cirolarımız yarı yarıya indi. Böyle giderse evimize ekmek götüremeyecek duruma geleceğiz. Can suyu olacak umuduyla KOSGEB'in verdiği faizsiz krediye başvuran esnaflarımızın bir çoğu da bu imkandan yararlanamamıştı. Yararlananlar da tekrar zor günlere doğru gitmeye başladı. İşerlerimizdeki durgunluk nedeniyle vergimizi, sigorta primlerimizi ve işyeri kiralarımızı ödeyemez duruma geldik. Çek-senet ödeyen esnaf arkadaşlarımız gün geçtikçe azalıyor. Piyasalar durgun, sattığımız ürüne talep yok ve insanlar alışveriş yapmıyor" dediler.
         İşlerinin açılmasını bekleyen Kırşehir'deki küçük esnaflar yaptıkları açıklamada, "Bizim gibi, vatandaş da borç batağı içerisinde. Esnaf olarak kapıya kilit vurmak üzereyiz. Bize bu zor günümüzde destek verilmesi gerekir. Aksi halde hepimiz işsizler kervanına karışacağız" diye konuştular.
 

YAZARLAR