Seyfe`yi Bilinçsiz Sulama Kuruttu

     Kırşehir'in 35 kilometre doğusundaki Seyfe Kuş Cenneti, "Çöl Cenneti" oldu.
     Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TEMA Vakfı Kırşehir Temsilcisi Doç. Dr. Sultan Kıymaz, kuş cenneti Seyfe Gölü’nün tamamına yakınının, buharlaşma ve bilinçsiz sulama nedeniyle çamurlu düzlükler haline geldiğini söyledi.
BİLİNÇSİZ SULAMA KURUTUYOR
         Orta Anadolu’daki birkaç tuzlu gölden biri olan Seyfe Gölü’nün tamamına yakını son 20 senede kurudu. Kırşehir’in 35 kilometre doğusundaki Seyfe Gölü, 2006’dan beri sürdürdüğü var olma mücadelesini kaybetti. Birinci Derece Doğal Sit Alanı ilan edilen ve 1994’te ‘Ramsar Sözleşmesi’ kapsamına alınan Seyfe Gölü, küresel ısınma ve yanlış tarımsal sulama yöntemlerinin kurbanı oldu. 10 bin 700 hektar alana sahip Seyfe Gölü çevresinde su çok az kaldığı için flamingolar, martılar, ördekler, angıtlar ve çıkrıkçı kuşları olmak yüzlerce kuş türü, yaşam alanı bulmak için bölgeyi terk etti. Bir zamanlar 187 kuş türüne ev sahipliği yapan Seyfe Gölü, yaz aylarındaki buharlaşmayla birlikte çöl haline geliyor.
YAĞIŞ YOK, BUHAR VAR
        Yıllardır Seyfe Gölü üzerine bilimsel çalışmalar yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sultan Kıymaz anlattı: “Sulak alanlar çok karmaşık bir ekosisteme sahip. Bu alanlarda hata yapınca geri dönüşü olmuyor. Seyfe Gölü’nün kurumasının en temel nedeni, geleneksel yüzey sulama yöntemlerinin kullanılması. Türkiye’de en çok su kullanımı tarımda gerçekleşiyor. Geçiminin yüzde 90’ını tarım ve hayvancılıktan kazanan yöre halkı, Seyfe pınarlarının sularını küçük bir rezervuarda tutup yazın sulamada kullanıyor.
        Burada bilinçsiz ve umursamaz çiftçilerin yaptıkları vahşi sulama yöntemlerinin yerini, modern sulama yöntemlerine bırakması gerekiyor. Çiftçilerin tarlalarını sulamak için göle hayat veren birçok pınara kurdukları sondaj kuyuları da göle su girişini engelliyor ve azaltıyor.
        Mucur ilçesine su sağlanması amacıyla belediye tarafından açılmış ve hâlâ çalıştırılan su kanalları da gölün kurumasında önemli yer kaplıyor. Diğer bir unsur ise buharlaşmanın artması. Yeterli miktarda yağış düşmüyor ve buharlaşma miktarı sürekli artıyor. Durum böyle olunca da göl kuruyor. Seyfe Gölü ve çevresi özellikle nesli tehlike altında olan türlerden Toy ile Angıt kuşlarının yaşadığı bir habitat. Flamingoların da başlıca üreme alanlarından biri olan Seyfe Gölü, 187 su kuşu türüne ev sahipliği yapıyordu. Ancak bu türlerin birçoğu artık uğramıyor. Bu doğal değerlerin yanında arkeolojik sit olarak tescil edilmiş 20 adet höyük ve tümülüs de bulunuyor.”
BELEDİYEYE DAVA AÇTI
        Mucur ilçesinin tatlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla Seyfe Gölü’ne açılan su kanallarının kapatılması için Mucur Belediyesi’ne dava açan emekli öğretmen Mustafa Yavuz, Seyfe’nin tüm çabalarına rağmen kuruduğunu ifade ediyor. “Duyması gereken kulaklar sağır, görmesi gereken gözler kör oldu ve Seyfe Gölü kurudu” diyen Yavuz şunları söyledi: “Ben Seyfeliyim. Burası benim evim, memleketim. Seyfe’de suyun kadim kullanım hakkı Seyfelilerin, oradaki ekosistemindir. O su ve oluşturduğu sulak alan, bütün dünyanın mutlaka korunması gereken sulak alanlar kategorisine dahil edilmiştir. Yani Ramsar alanıdır. Aynı zamanda Birinci Derece Tabiatı Koruma Alanı ve Birinci Derece Sit Alanı'dır. Burası çok özel bir göl. Gölün oluşturduğu mikroiklim başka bir yerde yok. Bu yüzden on binlerce flamingo, pelikan, turnanın akınına uğruyor. Bundan yaklaşık 30 yıl önce göl, drenaj kanallarıyla kurutulmaya başlandı. Tatlı su kaynağı da Mucur Belediyesi tarafından çekiliyor. DSİ de bu kuyudan su çekmeyin diye açıklama yaptı ama hâlâ çekiliyor. Ben de bu yüzden dava açtım. Dava bilirkişi aşamasında ve kazanacağımı düşünüyorum. Bu çevre felaketinin bir nebze de olsun önüne geçmeye çalışıyorum. Eski hali ile şimdiki hali arasında hiçbir benzerlik yok.”
YAZARLAR